Еквадор погодився надати політичний притулок засновникові викривального сайту «Вікілікс» Джуліану Ассанжу. Відповідне рішення президента й уряду оголосив учора по обіді міністр закордонних справ Еквадору Рікардо Патіньйо.
Напередодні британський уряд посилив тиск на Еквадор із вимогою видати Ассанжа, який з 19 червня переховується в еквадорському посольстві у Лондоні. У листі британського уряду до еквадорської дипломатії наголошується, що закон надає поліції право увійти в амбасаду (яка є територією Еквадору), щоб заарештувати Ассанжа. Нагадаємо, скандальному «хакеру» загрожує екстрадиція до Швеції, де його звинувачують у сексуальних злочинах.
Ассанж висловив побоювання, що Британія не дозволить йому безпечно покинути посольство навіть після повідомлення про надання притулку Еквадором. Адже для того, щоб дістатися цієї латиноамериканської країни, йому треба принаймні доїхати в один із лондонських аеропортів. Але британська поліція може заарештувати «міжнародного злочинця», щойно він вийде за межі посольства.
Про те, що рішення влади Еквадору буде позитивним, британська преса (зокрема, впливова газета «Гардіан») повідомила ще раніше. Очевидно, про це було відомо і міністерству закордонних справ Великої Британії, яке вдалося до жорсткої за мірками міжнародного права заяви, що Лондон «юридично зобов’язаний» видати Ассанжа Швеції і що дипломатичний статус посольства Еквадору задля такої нагоди може бути анульований. Після цієї заяви під будівлею амбасади в лондонському районі Найтсбридж зібралися прихильники Ассанжа, яких оточили поліцейські. Демонстрації на підтримку засновника «Вікілікс» відбувалися також і в столиці Еквадору. Учасники акції в Кіто тримали плакати «Ми — незалежні, а не колонія» й топтали британський прапор.
Закон, який погрожує застосувати Британія у справі Ассанжа, був ухвалений 1987 року і стосується статусу дипломатичних та консульських будівель. Він дозволяє Лондону відкликати дипломатичний імунітет посольств, які перебувають на британській території. Але при цьому британці повинні попередити посольство про силові дії і мають право розпочати їх лише через тиждень після оголошення попередження. На думку еквадорської сторони, такі погрози порушують норми міжнародного права.