Учора колегія суддів Апеляційного суду Києва на чолі з головуючою суддею Ольгою Юргикою розглянула апеляційну скаргу т.в.о. міністра оборони Валерія Іващенка на вирок Печерського райсуду столиці, яким його засуджено до п’яти років позбавлення волі. Екс–урядовця несподiвано звiльнили в залi суду, призначивши йому умовний термiн покарання з iспитовим строком на один рiк. Нагадаємо, що пана Іващенка обвинувачували у зловживанні службовим становищем під час підписання плану санації Феодосійського судно–механічного заводу. З моменту арешту він провів за ґратами рівно два роки, при цьому постійно скаржився на болі в хребті, які загострилися через ненадання йому належної медичної допомоги. На оголошення вироку у квітні його навіть заносили до суду на ношах.
На початку засiдання скаржник Іващенко отримав дозвіл суду говорити російською мовою, щоб його позиція була зрозумілою для присутнього на засіданні екс–президента Польщі Олександра Кваснєвського, який здійснює від імені Європарламенту моніторинг судових засідань у справах колишніх урядовців України. Обґрунтовуючи скаргу, Валерій Іващенко попросив апеляційну Феміду скасувати вирок, а кримінальну справу щодо нього закрити за відсутності у його діях складу злочину. На його думку, «винесений йому вирок ґрунтується лише на припущеннях», доказів скоєння ним злочину слідством не знайдено, а покази свідків, які не вбачали в його діях будь–яких порушень, судом першої інстанції взято до уваги не було.
Щоправда, екс–урядовець допускає, що через недосвідченість міг допустити помилку при підписанні в листопаді 2009 року плану санації держпідприємства. Саме це часткове визнання своєї вини, вочевидь, i стало пiдставою для перегляду вироку Іващенка Апеляцiйним судом. Хоча адвокат Іващенка Борис Нечипоренко додає, що його підзахисний робив усе, щоб попередити незаконне відчуження майна заводу. «Якби особи, які проводили санацію, врахували б внесені ним вимоги, то судового процесу не було б!» — каже захисник.
Скандально відомого суддю Печерського райсуду Сергія Вовка (засудив також Юрія Луценка) та інших членів колегії засуджений Іващенко звинувачує ще й у фальсифікації доказів і показів свідків при винесенні йому вироку. Мовляв, у текст вироку дослівно перенесено текст окремих сторінок з обвинувального висновку прокуратури з тими ж самими помилками. Натомість прокуратура попросила Апеляційний суд залишити без змін вирок Іващенка. На думку прокурора Петра Коваля, дії підсудного кваліфіковані вірно, а покарання призначено відповідно до ступеня тяжкості скоєного злочину.
Колегiя суддiв перебувала в нарадчiй кiмнатi лише 40 хвилин, пiсля чого оголосила резолютивну частину ухвали: «Апеляцiю засудженого Іващенка задовольнити частково... Звiльнити Іващенка вiд вiдбування основного покарання з iспитовим строком на один рiк». Звiльнений екс–урядовець також не може виїжджати за межi України без повiдомлення кримiнально–виконавчої iнспекцiї.
А ТИМ ЧАСОМ...
Учора вкотре не відбулося судове засідання у справі Юлії Тимошенко щодо діяльності корпорації «ЄЕСУ». Київський райсуд Харкова переніс розгляд справи на 11 вересня. Суд задовольнив прохання прокурорів звернутися до екс–Прем’єрки за згодою на проведення відеоконференції з американським судом. Присутні прихильники Леді Ю зустріли це рішення традиційним скандуванням: «Ганьба!». Захист Тимошенко вважає перенесення розгляду справи незаконним. За словами захисника Сергія Власенка, його клієнтка «написала вже п’ять відмов від участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції, але суддя оголосив про те, що йому потрібна ще й шоста відповідь».