Учора в Ірані був загальнонаціональний день жалоби — за загиблими в результаті двох потужних землетрусів у провінції Східний Азербайджан, які сталися у ніч на минулу суботу. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, загинуло щонайменше 306 людей, ще близько п’яти тисяч отримали поранення.
Епіцентр першого землетрусу, потужністю 6,4 бала, був розташований на відстані 60 кілометрів від міста Тебріз. Другий землетрус був майже аналогічним за потужністю й розташуванням. Після десяти сильних афтешоків влада вчора попередила, що впродовж наступних 48 годин можливі нові підземні поштовхи
Тисячі мешканців провінції, які залишилися без даху над головою, мешкають у тимчасових притулках. Оперативні загони намагаються забезпечити їх ковдрами і теплим одягом.
Рятувальні роботи у зоні лиха були закінчені напрочуд швидко — вже надвечір неділі, тобто через добу після трагедії. Рятувальники заявили, що вже не мають надії знайти живих, хоча під завалами ще можуть залишатися принаймні тіла загиблих.
Підземні поштовхи зруйнували та пошкодили більше сотні населених пунктів. Найбільше постраждав гірський регіон Варзеган на північному заході Ірану. Саме там загинуло найбільше людей. Чимало постраждалих сіл розташовані у важкодоступних районах. Місцеві лікарні переповнені пораненими. Через брак «швидких» більшість постраждалих до шпиталів привезли їхні родини. У наметових містечках немає електрики, бракує їжі та питної води. Люди скаржаться, що допомога від уряду затримується.
Влада у відповідь заявляє, що в постраждалий регіон направлено 66 команд рятувальників, понад 200 машин швидкої допомоги та п’ять гелікоптерів. Але головну увагу тепер зосереджено на допомозі постраждалим, які залишилися без даху над головою. За словами представника іранського Червоного Півмісяця, близько 16 тисяч осіб були змушені залишити домівки і зараз перебувають у тимчасових помешканнях. Серйозних збитків завдано і будівлям у сусідніх містах Ахар і Геріс. Місцеві чиновники зазначають, що майже всі загиблі мешкали у сільській місцевості — будівлі в містах міцніші. Землетрус стався наприкінці дня, коли більшість людей готувалися до вечері, адже під час священного місяця Рамадан мусульманам дозволено їсти лише після заходу сонця.
Землетруси — не рідкість в Ірані, розташованому в зоні підвищеної сейсмічної активності. Найсильніший землетрус у країні стався в грудні 2003 року, тоді в результаті підземного поштовху магнітудою 6,6 бала загинули близько 30 тисяч людей.