Здається, про таке можна лише мріяти: літо, Карпати, водоспад із прозорою водою, величезна купальська ватра, що породжує відчуття чогось незбагненного і таємничого, а ще — море музики, жартів і гарних людей навколо. Однак саме це чекає гостей та учасників першого міжнародного фестивалю lend-art та world-music «Шешори-2004», який з 6 по 8 липня сколихне Косівщину переливами як автентичного фольклору, так і сучасної world-music.
Власне, почнеться фестиваль дещо раніше із... екологічної акції. Організатори фестивалю та художники, які приїдуть облаштовувати місцевий ландшафт у відповідності до свого мистецького смаку, в першу чергу озброяться гумовими рукавичками та пакетами для сміття і пройдуться берегами річки Пістиньки, очищуючи її від багаторічного бруду.
А починалося все минулого року із загальноєвропейського молодіжного табору «Екотопія» і етнічного фестивалю, що відбувся в його рамках. Тоді до Шешор з'їхалося близько пiвтори тисячі гостей не лише з України, а й з багатьох країн СНД та Європи, а також США, Канади, Австралії. Тоді ж уперше було порушено проблему вивезення сміття з території села. «Це справді велика проблема — людям просто немає куди подіти сміття. Місцеві люди готові навіть грошима скидатися, щоб раз на тиждень приїжджала машина, яка забирала б це все», — говорить співорганізатор фестивалю Мирослава Ганюшкіна.
Атмосфера «Екотопії» настільки надихнула її учасників, що на iнформаційний центр «Зелене досьє», який затіяв усе це, посипалися прохання, а то й просто вимоги, продовжити справу. Так виник проект фестивалю «Шешори-2004».
Фестиваль цей незвичний у багатьох планах. По-перше, тут до мінімуму стирається межа між учасниками і глядачами, між сценою і залом, між організаторами і тими, хто потрапить уперше. Крім сцени, розташованої на березі річки, вся фестивальна галявина, в ландшафт якої впишуться lend-artівські композиції, буде перетворена на сцену для перформенсів, у яких зможе взяти участь будь-хто. Одна із таких імпровізацій — вистава «Даха-Браха» у постановці акторів центру сучасного мистецтва ДАХ, яка відбуватиметься саме в таких lend-artівських декораціях. По-друге, протягом трьох днів активно працюватимуть майстер-класи, до яких теж зможе долучитися будь-хто: опанувати мистецтво витинанки, освоїти давні народні інструменти, навчитися робити найпростіші народні ляльки-мотанки, пізнати таємниці карпатських лікарських трав. Із сусіднього села Пістині, де й досі побутує жива традиція маланкування, прибудуть майстри з виготовлення ритуальних масок — що особливо цікаво для акторів, які теж використовують маски під час дійства.
Благословлятиме фестиваль відомий у Карпатах мольфар Михайло Нечай, відомий тим, що тиждень тримав над Чернівцями безхмарну погоду під час першої «Червоної рути». У рамках фестивалю проводитимуть і «круглі столи» з екологічних проблем. Саме ця тема привела колись молоду журналістку Ольгу Михайлюк до інформаційного центру «Зелене досьє», а нині вона — головний координатор фестивалю.
І, звичайно ж, усі три дні на фестивалі лунатиме музика. Якщо перший день буде віддано автентичному фольклору — запрошені родинний ансамбль Тафійчуків, київський фольк-гурт «Древо», бабусі із села Веприк на Полтавщині, — то другого і третього лунатиме потужніша музика: «Гайдамаки», «Перкалаба», гурт «Йо-гурт» та їхній новий проект «Татхагата», «Очеретяний кіт» з Вінниці. А оскільки всі вони працюють приблизно в одній стилістиці, що базується на автентичному фольклорі, то не виключено, що наприкінці фестивалю виникатимуть нові музичні формації: минулого року під завісу «Екотопії» на сцену вийшли Михайло Нечай та два хлопці з Голландії та Литви і заграли на дримбах.
Крім українських гуртів, у Шешори приїдуть музиканти з Польщі, Чехії та Росії. Серед них — і відомий чеський гурт Cankisou, який минулого року не зміг потрапити на «Екотопію», бо виступав у Франкфурті. Усіх музикантів буде до 150, плюс до 30 художників. А загалом очікується близько двох тисяч учасників дійства. Головна ж ідея фестивалю — дати можливість кожному, хто потрапить на свято, відчути себе причетним до цієї землі, її музики, звичаїв, традицій, збудити в душі отой генетичний голос крові, а водночас зрозуміти свою відповідальність за збереження і природи, і культури, і всього справжнього, чистого, світлого для нащадків. І магічна Купальська ніч, коли сили природи поєднуються з енергією людських бажань, має прислужитися цьому якнайкраще. А це значить, що подібні шоу must go on і надалі.