Переділ будь-якого ринку, в тому числі й фондового, завжди було справою «верхів». Та останнім часом до подібних «розбoрок» усе частіше залучають людей простих, яким доводиться втовкмачувати правила роботи корпоративних ринків з лінійкою в руках.
Стосовно ж акціонерів ВАТ «Міжнародний фондовий союз» (МФС) такого не скажеш, бо вони є юридичними особами і представляють досить поважні структури. За інформацією агентства «Українські новини», у МФС — 97 акціонерів, 87 з яких володіють лише однією або двома акціями депозитарію. Більш ніж двома акціями володіють (без урахування шостої додаткової емісії, результати якої поки що не затверджено) десять акціонерів. Це — Перша фондова торговельна система (35 акцій або 9,94 відсотка), Приватбанк, Ощадбанк, Промінвестбанк, Перший український міжнародний банк, Укрсоцбанк (по 22 акції), дніпропетровська компанія «Бізнес-Інвест»( 21 акція), київська ITT-інвест — 12, Брокбізнесбанк — 4, київська компанія «Комекс-Брок» — 3 акції.
Так от, навіть такі високоосвічені та добре поінформовані акціонери мають проблеми, пов'язані з управлінням ВАТ. Це й не дивно, якщо взяти до уваги роль, яку відіграє Міжрегіональний фондовий союз в економіці держави. Нагадаємо, що йдеться про депозитарій. Маючи порівняно невеликий статутний фонд, МФС сконцентрував у себе практично всі українські акції, які було випущено в електронному, бездокументарному вигляді. Ось чому монополізувати «кнопку» на сервері МФС стало заповітною мрією багатьох бізнес-структур.
Як стало відомо, минулої п'ятниці було зірвано загальні збори акціонерів ВАТ «Міжрегіональний фондовий союз». Таке відбувається вдруге. Перший раз, у квітні, збори відклали через проблему з приміщенням. Керівництво Української міжбанківської валютної біржі, а вона є великим акціонером, порушило попередню домовленість і не надало залу в своєму приміщенні. Що ж до нинішніх зборів, то вони не відбулися через низьку явку акціонерів — не вистачило кворуму.
Як свідчать спостерігачі, цьому, передусім, сприяла масштабна провокаційна діяльність з боку членів наглядової ради та правління ВАТ. Ще б пак! Адже чергові загальні збори акціонерів МФС мали затвердити підсумки шостої додаткової емісії акцій і переобрати склад керівних органів товариства. Про це йдеться у заяві, яку зробили для преси представники ініціативної групи з проведення загальних зборів. «Головою правління АКБ «Укрсоцбанк» Борисом Тімонькіним, керівником компанії «Комекс-Брок» Дмитром Сапуновим, генеральним директором інвестиційної компанії «Тект» Вадимом Грибом (всі вони — члени наглядової ради. — Авт.), головою правління ВАТ «МФС» Миколою Швецовим здійснено чимало дій, що перешкоджали нормальному проведенню зборів, передусім, допуску до них акціонерів...» — наголошується у заяві.
Наприклад, того дня, коли мали розпочатися збори, голова правління ВАТ «МФС» Микола Швецов без будь-яких підстав викликав до місця їх проведення наряд міліції, пояснюючи це тим, що у приміщенні група акціонерів незаконно утримувала його помічника. Коли правоохоронці прибули сюди, то констатували факт помилкового виклику, про що й склали протокол.
У поінформованих колах говорять, що причиною чергового зриву зборів могли стати побоювання деяких членів наглядової ради втратити в ній своє постійне місце. Справа в тім, що статутом відкритих акціонерних товариств це гарантовано лише тим власникам, які мають не менше 6 відсотків акцій.
Акціонери у своїх коментарях стверджують, що під час розміщення додаткової підписки на акції були допущені серйозні порушення з боку представників Укрсоцбанку та Української міжбанківської валютної біржі. Тому останні роблять усе, щоб збори, у порядку денному яких стоїть питання про затвердження підсумків шостої емісії, не відбулися. Це, власне, й стало причиною відвертого порушення чинного законодавства керівниками МФС.
Але ж такі дії неприпустимі, тим більше в умовах, коли спеціальною судовою ухвалою заборонено «вчиняти дії, що перешкоджають проведенню загальних зборів акціонерів». А жертвами інтриги, як завжди, стають рядові акціонери і держателі цінних паперів.
Вікторія КИСІЛЬ.