Хто не знає, що таке світ, — не знає, хто він сам. Свого часу так говорив Марк Аврелій. Нині ж світ пізнавати надзвичайно легко, наприклад, за допомогою нового видання «Атласу світу», презентація якого відбулася у Державному музеї книги і друкарства.
На 140 сторінках новонародженого атласу — результату річної копіткої праці колективу видавництва «Картографія» — розміщено понад 80 детальних карт країн та територій світу, зображено понад 20 тисяч географічних об'єктів. «Особливість нового видання в тому, що сучасні карти подані у вишуканому художньому оформленні, імітуючи картографічні стародруки, — зазначив директор видавництва Ростислав Сосса. — При створенні атласу було використано принципи фонетичної транскрипції — морфологічного калькування при передачі українською мовою географічних назв зарубіжних країн. Не зашкодить знати, що, наприклад, Бомбей правильно слід називати Мумбаї, а Бірму — М'янма».
Народження нового видання проходило не без труднощів. Беручи до уваги споконвічне бажання людини щось змінювати і перейменовувати на свою честь, не так просто дізнатися, яку назву носить зараз той чи інший географічний об'єкт (згадайте хоча б пострадянський бум перейменовувань у нашій країні). Які матеріали слід відібрати, як оформити видання, де взяти кошти — це далеко не повний список питань, які постали перед авторами атласу. Втім картографи — дуже романтичні люди. Вони досi шукають «білі плями» на глобусах, перемірюють глибини та вершини, заздрісно дивляться на інші планети — там для них так багато роботи! Але справжні романтики живуть в Антарктиді. «З початку роботи в 1995 році української антарктичної станції «Академік Вернадський» наші дослідники відкрили і назвали 6 нових піків, — говорить гість урочистої презентації Андрій Утевський, який 14 місяців проводив наукові дослідження на станції і повернувся з унікальним відеоматеріалом та результатами відкриттів нових біологічних видів паразитів риб. — Говорити про те, що все вже відкрито і досліджено, я вважаю, зарано».
Придбати це перше і найповніше за часів незалежності видання подібного формату в книгарнях можна буде за 60 гривень, а на подарунок можна замовити й варіант у шкіряній палітурці вартістю близько 100 доларів.
Андрій НОВАК.