Уже в цьому році від 16 спалахів гострих кишкових інфекцій постраждало понад 1200 осіб, з них приблизно тисяча — діти. В минулому році їхніми жертвами були 2222 особи. Всього щороку в країні реєструють 40—45 таких спалахів, які здебільшого трапляються у літній період.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, приблизно сорок відсотків усіх таких отруєнь відбуваються у побуті через недотримання елементарних санітарних вимог і правил. Україна не є винятком, а серед факторів ризику наші лікарі називають приготування великої кількості страв за декілька годин до вживання, — на весіллях, днях народження тощо, порушення технології приготування та правил зберігання харчів, контакт сирої та готової їжі, недотримання правил особистої гігієни. Для попередження харчових отруєнь медики також просять протягом літа утримуватися від приготування страв, які на певних стадіях не проходять термічної обробки, яка знищує збудників небезпечних інфекцій, — паштетів, холодцю, салатів із майонезом, тортів типу «пташине молоко» та іншого. «Часто сама технологія приготування страви є небезпечною. Наприклад, як готують холодець — варять, а потім вручну перебирають м'ясо, щоб не було кісток. Зрозуміло, всі інфекції, які є на руках, потрапляють у страву. Потім все заливають теплим бульйоном, кінцевої ж термічної обробки ніякої, а отже, ви можете бути певними, що буквально за лічені години там виростає маса мікробів», — зауважив директор Департаменту санітарно-епідеміологічного нагляду, перший заступник головного державного санітарного лікаря України Сергій Бережнов.
Фактором передачі збудників гострих кишкових інфекцій також часто буває неякісна питна вода. Медики радять вживати воду тільки з перевірених санепідслужбою джерел, обов'язково кип'ятити питну воду.