Американське космічне агентство НАСА вчора святкувало успішну посадку космічного апарату «К’юріосіті» («Цікавість») у районі кратера Гейла на Марсі. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, під час «примарсення» капсула з апаратом почала гальмувати на швидкості 20 тисяч кілометрів на годину. Спершу на апараті розкрився парашут, а м’яку посадку забезпечив так званий «небесний кран» — апарат із ракетним двигуном спустив марсохід на тросах, і той відразу став на власні колеса. Але після моменту «примарсення» зонд упродовж семи хвилин не подавав ознак життя, змусивши науковців похвилюватися, коли ж після цього нарешті відгукнувся і відразу ж розпочав надсилати фотографії марсіанської поверхні, то радості співробітників НАСА не було меж. Завдання марсоходу — спробувати знайти ознаки того, що на цій планеті коли–небудь могло існувати життя.
Марсохід «Цікавість» є апаратом третього покоління, найбільшим із трьох попередніх марсоходів — «Соджорнер», «Спірит» та «Оппортьюніті», які здійснювали місії на четверту від Сонця планету. «К’юріосіті», що за розмірами нагадує невеликий автомобіль, здійснюватиме детальні геологічні і геохімічні дослідження, вивчатиме атмосферу планети, шукатиме воду та органічні сполуки. Апарат має пропрацювати 687 днів — це рівно рік за марсіанським літочисленням.
Фахівці НАСА стверджують, що посадка марсохода, який стартував з Землі у листопаді минулого року, стане революцією в освоєнні космосу. Наразі від нього отримують лише перші чорно–білі зображення з поверхні Червоної планети. Кольорові знімки Марса, зроблені космічним апаратом, мають надійти до Центру управління найближчими днями. Зв’язок із марсоходом у режимі реального часу неможливий — через величезну відстань між Марсом і Землею сигнали можуть доходити не швидше, ніж із 13–хвилинним запізненням. Тож і посадка космічного апарата здійснювалася в автоматичному режимі, без втручання фахівців НАСА. Для «примарсення» обрали кратер Гейла діаметром понад 150 кілометрів. Він розташований у такому місці планети, де зараз закінчується зима й починається весна. У цю пору року вітри можуть здіймати величезні хмари пилу. Велику пилову бурю зафіксували минулого тижня на відстані близько 1000 км від передбачуваного місця посадки. Однак, як свідчить перший знімок, тепер на Марсі доволі тиха погода.
Проект обійшовся НАСА у 2,5 мільярда доларів і розрахований на роботу апарата протягом двох земних років, хоча його попередники перевищували плановий термін експлуатації. Ізотопні електрогенератори на основі плутонію здатні забезпечувати марсохід енергією впродовж 14 років. Наукове навантаження «Цікавості» вагою 75 кілограмів удесятеро перевищує навантаження більш ранніх марсоходів. Серед приладів — маніпулятор із набором дрилів, щіток і захоплень для відбору, сортування та просіювання зразків гірських порід. Спектрометри й інші прилади повинні аналізувати зібрані зразки порід на наявність у них органічних речовин.