Позавчора в урочищі Бичова Монастириського району Тернопільської області завершився ХІV Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини». У ньому взяли участь близько 50 тисяч етнічних лемків, їхніх нащадків та гостей. Свою майстерність продемонстрували 120 мистецьких аматорських і професійних колективів та понад півтори сотні народних майстрів.
Безумовно, трагічною була доля етнічної гілки українського народу, представників якої 70 років тому примусово виселили з їхніх карпатських земель, що входили до території Польщі. Однак лемки досі свято бережуть свої культурні традиції та автентичність, і «Дзвони Лемківщини» — одне з яскравих тому свідчень. «Важко навіть уявити собі, що пережили ті, кого силою вивозили з рідної землі, — зазначив у виступі на відкритті фестивалю голова Тернопільської облради Олексій Кайда. — Факти депортації українців Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя підтверджені багатьма архівними документами. Проте впродовж 21 року української Незалежності наша держава чомусь відмовчується щодо принципової їх оцінки. Переконаний, що лемки, як й інші насильно переселені українці, мають бути визнані депортованими. І держава зобов’язана відшкодувати їм матеріальні й моральні збитки!»
Під час фестивалю Кайда урочисто вручив голові Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександру Венгриновичу рішення обласної ради про реорганізацію установи Тернопільської обласної ради «Монастириський обласний комунальний музей лемківської культури і побуту» та створення на його базі «Музейного комплексу «Лемківське село». А ще родзинкою цьогорічних «Дзвонів Лемківщини» стала спеціальна програма для наймолодших. Маленькі лемченята виступали на своїй малій сцені та запалили свою лемківську ватрочку. Відбувся свого роду перший лемківський дитячий етнофестиваль.