Апеляція до «заМовників»

02.08.2012
Апеляція до «заМовників»

Ще не встигло висохнути чорнило від підпису Володимира Литвина під скандальним мовним законом, як спікер уже «включає задню». Голова Верховної Ради пропонує ухвалити закон «Про порядок застосування мов в Україні», який передбачає скасування скандального закону Колесніченка й Ківалова. Спікер пропонує Президенту Януковичу «усунути неузгодженості та неточності у прийнятому мовному законі» і надіслав главі держави відповідні пропозиції.

Прес–служба Верховної Ради поширює аргументи Литвина: мовляв, багато пунктів не відповідають пунктам Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Так, наприклад, у статті 10 щодо мови актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування він пропонує виключити російську, а залишити необхідність використання української та «мови національних меншин» або мови «регіональних меншин», не надаючи російській особливого статусу. Він також пропонує внести зміни у закон у частині щодо мови освіти: у попередній редакції пропонувалося знання державної мови «в обсязі, достатньому для інтеграції в українське суспільство». Литвин же пропонує зробити обов’язковим вивчення державної мови.

Тим часом у самій адміністрації Президента теж знайшлася «опозиція» щодо мовних пертурбацій. Зокрема, радник Президента Марина Ставнійчук стверджує, що значна частина положень мовного закону не узгоджується з Конституцією та міжнародними документами. Про це йдеться у відповіді Ставнійчук на звернення партнерства «Новий громадянин» iз вимогою скасувати відповідний закон, повідомляє УНІАН. «Прийняття закону відбулося з грубим порушенням вимог статей 47, 116–122, 130 Закону «Про Регламент Верховної Ради», а значна частина положень закону не узгоджується з відповідними положеннями Конституції України та міжнародних документів, ратифікованих Україною, зокрема Європейської хартії регіональних мов і мов меншин», — підкреслюється у відповіді. Окрім того, радник Президента ствер­джує, що закон суперечить рішенню Конституційного Суду від 14 грудня 1999 року № 10рп/99 у справі про офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції щодо застосування державної мови.

 

ПОЗОВ

Литвина і Мартинюка — до суду!

Дії Голови ВР Володимира Литвина і першого віце–спікера парламенту Адама Мартинюка щодо прийняття мовного закону оскаржують у суді. Позовну заяву в Окружний адмінсуд Києва подав народний депутат від БЮТ Юрій Одарченко, повідомляє прес–служба партії «Батьківщина». Депутат звинувачує керівництво парламенту в порушенні процедур, а також своїх прав як громадянина і депутата, якому не дали можливості брати участь в обговоренні і голосуванні за даний законопроект і поправки до нього на пленарних засіданнях ВР. Одарченко вимагає «визнати протиправними дії Мартинюка під час розгляду законопроекту про мовну політику».

 

ІНІЦІАТИВА

Українська інтелігенція вимагає зустрічі з Януковичем

До Президента з приводу мовного закону звернулися представники української інтелігенції. Вони позавчора попросили про термінову зустріч iз главою держави для обговорення ситуації, що склалася. Про це повідомила радник Президента, керівник Головного управління з гуманітарних та суспільно–політичних питань АП Ганна Герман. За її словами, відомі громадські діячі, вчені та письменники (всього більше десяти осіб) просили про зустріч уже в середу.

«Я знаю Президента і вірю, що Віктор Федорович знайде можливість обговорити таку важливу і непросту проблему з лідерами громадської думки. Тому будемо чекати відповіді Президента, — сказала Герман. — Єдине, в чому я впевнена і про що я вже говорила, — це те, що Президент своїм рішенням не образить жодну соціальну групу: ні тих людей, які рідною вважають українську мову, ні тих, хто рідною вважає російську або іншу мову».

 

ПРОТЕСТ

«Янукович, мова — твій вирок. Не підписуй!». За такий напис метровими жовтими літерами на асфальті перед резиденцією Президента Януковича журналістку й потенційну кандидатку в депутати Тетяну Чорновіл затримала міліція. Як повідомляє «Українська правда», Таню звинуватили в хуліганстві, а ще одну журналістку Наталю Соколенко, яка була разом із нею, «взяли» як свідка.

За словами Чорновіл, їй інкримінували статтю 173 КК — дрібне хуліганство. «Але якщо подивитися цю статтю, то вона зовсім не підходить під ситуацію. Там ідеться про нецензурну лайку, аморальну поведінку. Ситуація не підходить ні під перше, ні під друге», — зазначила Чорновіл. Суд визнав, що правопорушення у діях Тетяни немає і закрив справу.

  • «Як тебе не любити, Києве мій!»

    Щорічно в останній тиждень травня жителі столиці святкують День міста. Свято чекатиме буквально на кожному кроці y центрі міста, адже цього року програма заходів нараховує 35 різних художніх, культурно-освітніх і спортивних подій. >>

  • Кровна залежність

    У жінки, яку покусали собаки в Миколаєві, медики діагностували гостру крововтрату і хронічний сепсис, який є прямою загрозою для життя. Їй терміново потрібно кілька сеансів переливання крові. Лікарі просять усіх небайдужих городян надати допомогу і здати кров. Нагадаємо, потерпілій через отримані травми ампутували праву руку. >>

  • «По-моєму, чувак, нас кинули»

    Невідомий нещодавно виманив майже 40 тисяч грн. за уявне пальне у 67-річного фермера із Золочівського району Львівщини. З цього приводу ошуканий чоловік звернувся в поліцію. >>

  • Конвеєр репресій

    Учора в Сімферополі й Алупці окупованого Криму відбулися чергові обшуки у будинках кримських татар. За словами адвоката Еміля Курбедінова, у більшості випадків, затриманих людей у масовому порядку відвозять до так званого «Центру «Е» у місто Сімферополь (центр боротьби з екстремізмом при МВС Росії). >>

  • «Херсон» наснився

    У ватажка терористичної «ДНР» Олександра Захарченка вочевидь сталося сезонне психічне загострення. Інакше, як пояснити його чергове словоблуддя: мовляв, бойовики «можуть претендувати на Херсонську область й інші населені пункти». >>