Ще не встигло висохнути чорнило від підпису Володимира Литвина під скандальним мовним законом, як спікер уже «включає задню». Голова Верховної Ради пропонує ухвалити закон «Про порядок застосування мов в Україні», який передбачає скасування скандального закону Колесніченка й Ківалова. Спікер пропонує Президенту Януковичу «усунути неузгодженості та неточності у прийнятому мовному законі» і надіслав главі держави відповідні пропозиції.
Прес–служба Верховної Ради поширює аргументи Литвина: мовляв, багато пунктів не відповідають пунктам Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Так, наприклад, у статті 10 щодо мови актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування він пропонує виключити російську, а залишити необхідність використання української та «мови національних меншин» або мови «регіональних меншин», не надаючи російській особливого статусу. Він також пропонує внести зміни у закон у частині щодо мови освіти: у попередній редакції пропонувалося знання державної мови «в обсязі, достатньому для інтеграції в українське суспільство». Литвин же пропонує зробити обов’язковим вивчення державної мови.
Тим часом у самій адміністрації Президента теж знайшлася «опозиція» щодо мовних пертурбацій. Зокрема, радник Президента Марина Ставнійчук стверджує, що значна частина положень мовного закону не узгоджується з Конституцією та міжнародними документами. Про це йдеться у відповіді Ставнійчук на звернення партнерства «Новий громадянин» iз вимогою скасувати відповідний закон, повідомляє УНІАН. «Прийняття закону відбулося з грубим порушенням вимог статей 47, 116–122, 130 Закону «Про Регламент Верховної Ради», а значна частина положень закону не узгоджується з відповідними положеннями Конституції України та міжнародних документів, ратифікованих Україною, зокрема Європейської хартії регіональних мов і мов меншин», — підкреслюється у відповіді. Окрім того, радник Президента стверджує, що закон суперечить рішенню Конституційного Суду від 14 грудня 1999 року № 10рп/99 у справі про офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції щодо застосування державної мови.
ПОЗОВ
Литвина і Мартинюка — до суду!
Дії Голови ВР Володимира Литвина і першого віце–спікера парламенту Адама Мартинюка щодо прийняття мовного закону оскаржують у суді. Позовну заяву в Окружний адмінсуд Києва подав народний депутат від БЮТ Юрій Одарченко, повідомляє прес–служба партії «Батьківщина». Депутат звинувачує керівництво парламенту в порушенні процедур, а також своїх прав як громадянина і депутата, якому не дали можливості брати участь в обговоренні і голосуванні за даний законопроект і поправки до нього на пленарних засіданнях ВР. Одарченко вимагає «визнати протиправними дії Мартинюка під час розгляду законопроекту про мовну політику».
ІНІЦІАТИВА
Українська інтелігенція вимагає зустрічі з Януковичем
До Президента з приводу мовного закону звернулися представники української інтелігенції. Вони позавчора попросили про термінову зустріч iз главою держави для обговорення ситуації, що склалася. Про це повідомила радник Президента, керівник Головного управління з гуманітарних та суспільно–політичних питань АП Ганна Герман. За її словами, відомі громадські діячі, вчені та письменники (всього більше десяти осіб) просили про зустріч уже в середу.
«Я знаю Президента і вірю, що Віктор Федорович знайде можливість обговорити таку важливу і непросту проблему з лідерами громадської думки. Тому будемо чекати відповіді Президента, — сказала Герман. — Єдине, в чому я впевнена і про що я вже говорила, — це те, що Президент своїм рішенням не образить жодну соціальну групу: ні тих людей, які рідною вважають українську мову, ні тих, хто рідною вважає російську або іншу мову».
ПРОТЕСТ
«Янукович, мова — твій вирок. Не підписуй!». За такий напис метровими жовтими літерами на асфальті перед резиденцією Президента Януковича журналістку й потенційну кандидатку в депутати Тетяну Чорновіл затримала міліція. Як повідомляє «Українська правда», Таню звинуватили в хуліганстві, а ще одну журналістку Наталю Соколенко, яка була разом із нею, «взяли» як свідка.
За словами Чорновіл, їй інкримінували статтю 173 КК — дрібне хуліганство. «Але якщо подивитися цю статтю, то вона зовсім не підходить під ситуацію. Там ідеться про нецензурну лайку, аморальну поведінку. Ситуація не підходить ні під перше, ні під друге», — зазначила Чорновіл. Суд визнав, що правопорушення у діях Тетяни немає і закрив справу.