Україна експортує військову техніку переважно в країни Південно–Східної Азії й частково африканські регіони. У Європу ж ми продаємо зброї найменше. Також суттєво зменшився експорт у Росію. В цілому Україна є однією з багатьох держав, яка виступає на світовому ринку озброєння, не йдучи за тенденцією переозброєння власної армії, а орієнтується, в першу чергу, на ринок та його головні пріоритети, розповів учора на прес–конференції з цього приводу директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак. «Така тенденція України на світовому ринку зброї дуже відрізняє її, скажімо, від Польщі чи Туреччини — країн, які активно будують свою оборонну промисловість, маючи основним пріоритетом озброєння. Найбільш успішними у сфері розробки військової техніки та її елементів переважно є недержавні підприємства. Серед державних варто відзначити лише підприємство «Антонов», «Зоря»–«Машпроект» та конструкторське бюро «Луч», — каже експерт.
За його словами, збройний експорт техніки та військової продукції подвійного призначення в Україні становить майже 1,5 млрд. доларів. Минулого року ці показники були меншими — 1,3–1,4 млрд. доларів, що демонструє тенденцію до зростання експорту української продукції. У сфері космічного сектору Україна наторгувала приблизно 3–4 млрд. доларів. Основні замовники військової техніки — Індія, Росія, Китай та В’єтнам. «Лунають заяви політиків про те, що Україна торгує застарілою зброєю і вичерпує запаси Радянського Союзу. Треба усвідомлювати, що впродовж 20 років було дещо складно вичерпувати запаси, оскільки техніка, яка була в гарному стані, з часом перетворилася на руїни. Нині в експорті української збройної техніки бере участь велика кількість вітчизняних оборонних підприємств, які виготовляють якісну продукцію для країни–споживача», — зауважив директор інформаційно–консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.
Пан Згурець вважає, що український експорт тримається на «трьох китах». У першу чергу, це країни Африки (37 відсотків постачання бронетехніки), на другому місці Азія (33%), ринок СНД становить 26 відсотків. І зовсім незначна частка експорту вітчизняної зброї йде у Європу та США — 3% і 1%, відповідно. За показниками досліджень, Україна виходить на ринок важкої та легкої бронетехніки. Це підтверджують відомі гучні контракти, зокрема на постачання танків до Ефіопії та БТРів — до Іраку.
Українська продукція домінує на ринках Азії та Африки, але нашими головними експортними конкурентами можуть стати Німеччина та Китай, які виготовляють досить потужні й удосконалені танки. «За постачанням зброї за кордон Україна займає позицію у другій десятці експортерів. За останні 2–3 роки всі держави, які мали експортні показники схожі з українськими, збільшили обсяг озброєнь на 20—30 відсотків. На відміну від них, ми не маємо підстав для такого ривка», — підсумував Сергій Згурець.