У кожного десятого обстеженого українця лікарі виявляють рак шкіри та його смертельну модифікацію — перероджену родимку меланому. А влітку кількість людей, яким потрібна вчасна діагностика, зростає, заявила вчора на прес–конференції доктор медичних наук, головний лікар Інституту дерматології та косметології Ольга Богомолець.
«Рак шкіри стоїть на першому місці у структурі онкозахворювань. Це відбулося внаслідок того, що люди почали більше засмагати на сонці у закордонних країнах iз нехарактерним для нас кліматом. В Україні багато людей зі скандинавським типом шкіри — зі світлим волоссям, синіми, сірими, блакитними чи зеленими очима. У таких людей дуже мало меланіну, тобто захисту від шкідливого впливу ультрафіолету. Вони постійно «згорають» на сонці. І перебувають у зоні підвищеного ризику отримати рак шкіри», — пояснює пані Ольга. І пропонує народним депутатам, які вкладають шалені кошти в політичну рекламу під час виборів, ефективніше витратити ці гроші на благо — організувати по всій Україні безплатну для населення дистанційну діагностику родимок.
У 2008 році за сприяння Ольги Богомолець наша держава приєдналася до всесвітньої програми «Євромеланома», учасниками якої є більше 20 європейських країн. Три роки тому в Україні вперше відзначали День меланоми. Тоді Інститут дерматології та косметології доктора Богомолець безплатно обстежив 232 людини, серед яких у вісьмох було виявлено меланоми, а в десятьох — рак шкіри. З кожним роком кількість діагностованих та показники захворювання зростають. Цьогоріч обстеження українців відбулося у 28 містах. Оглянувши 4,5 тисячі людей, у 61 з них лікарі виявили меланому, у 187 — рак шкіри, а ще понад 749 відправили у спеціальні онкологічні заклади.
З огляду на сезонну актуальність цього питання, пані Богомолець нагадала простий спосіб самостійно виявити ймовірність переродження родимки у злоякісне утворення — так званий АКОРД меланоми. Як уже писала «УМ», це п’ять ознак, що свідчать про небезпечні процеси в родимці: асиметрія, краї, «окрас», розмір та динаміка. Якщо родимка несиметрична, із зазубринами на краях, вкрапленнями різних кольорів, тріщинками, або ще й кровоточить, треба якнайшвидше звернутися до лікаря, щоб не було надто пізно...
Євгенія КОВАЛЕНКО