Скульптурна група великих людей світу на площі ХХ століття у місті Монпельє на півдні Франції позавчора поповнилася п’ятьма новими статуями — Махатми Ганді, Голди Меєр, Нельсона Мандели, Гамаля Абделя Насера й колишнього керманича КНР Мао Цзедуна. Як повідомляє Міжнародне французьке радіо (RFI), раніше на площі вже було встановлено скульптурні зображення Жана Жореса, Шарля де Голля, Уїнстона Черчілля, Франкліна Делано Рузвельта і Володимира Леніна. Ідея створення такого неординарного меморіального комплексу у 250–тисячному Монпельє належить уже покійному президенту регіональної ради Лангедок–Руссільйон, соціалісту Жоржу Фрешу. Тепер його ідеї впроваджує у життя чинний мер–соціаліст Монпельє Жан–П’єр Мур.
Ця ініціатива викликала неоднозначну реакцію та численні дискусії. Ще 2010 року група з 70 депутатів Європарламенту, серед яких був і екс–президент Литви Вітаутас Ландсбергіс, надіслала до Монпельє петицію із закликом прибрати з меморіального комплексу статую Леніна, вважаючи, що її присутність ображає пам’ять жертв радянських репресій. Тепер нову хвилю полеміки викликала статуя Мао.
Мер міста Жан–П’єр Мур захищає концепцію свого попередника Жоржа Фреша: «У діяльності цих політичних діячів, безумовно, є і темні сторони. Але ці особи символізують головні ідеологічні течії ХХ століття». У відповідь на це місцева преса цікавиться, чи знайдеться у наступній п’ятірці місце для Адольфа Гітлера? Адже він також був провідником однієї з «течій». До речі, пам’ятники встановлено коштом платників податків — кожна обійшлася у 200 тисяч євро. Політичні опоненти соціалістів називають цей проект «розбазарюванням коштів».