Президент Білорусі Олександр Лукашенко не зможе повболівати за білоруських спортсменів на трибунах Літніх Олімпійських ігор у Лондоні. Оргкомітет ХХХ Олімпіади відмовив йому в акредитації (щоправда, у Лондоні цей факт спростовують). Це при тому, що Лукашенко є не лише главою держави, а й президентом білоруського Національного олімпійського комітету. Про такий ляпас «єдиному диктатору Європи», як називає його західна преса, повідомив у своєму мікроблозі на «Твіттері» президент НОК Росії Олександр Жуков. «Президенту НОК Білорусі О. Лукашенку оргкомітет Олімпіади не дав акредитації. Спорт — поза політикою? — обурився Жуков, додавши в наступному «твіті», — А як бути з олімпійськими цінностями і традиціями? Кожен школяр знає, що в Греції на час Ігор заключали перемир’я».
У січні 2011 року, після жорстокого розгону поствиборчих демонстрацій опозиції в Мінську, Європейський Союз відновив дію політичних санкцій щодо влади Білорусі. А з часом і розширив їх, доповнивши економічними санкціями. Персонами нон–грата на території ЄС оголошено 200 білоруських політиків та державних функціонерів на чолі з самим Лукашенком (з 2006 року) та 243 приватних особи, які тісно пов’язані з режимом.
Офіційний Мінськ станом на вчора по обіді цю ситуацію ніяк не прокоментував.. Втім Лукашенко, схоже, не надто й сподівався, що його впустять до Великої Британії. На відкритті «Слов’янського базару у Вітебську» 12 липня Олександр Лукашенко заявив: «Олімпіада дуже відстає від нашого «Базару». Вона політизована, там дуже багато проблем. А «Слов’янський базар» — це острівець вільнодумства, незалежності, і у нашого «Слов’янського базару» можна багато чому повчитися».
Та хоч як Лукашенко намагається показати, що «не дуже–то й хотілося» йому в той Євросоюз, де все одно гірше, ніж у Білорусі, неможливість потрапити на Олімпіаду його навряд чи тішить. Білоруський очільник дуже цікавиться спортом і є запеклим уболівальником. Нагадаємо, 1 липня Лукашенко на запрошення Президента України Віктора Януковича відвідав фінальний матч Євро–2012 у Києві. І Олімпійські ігри теж відвідував — 1998 року в японському Нагано та чотири роки тому в лояльному до білоруського режиму Пекіні.
ОБРАЗА
Адміністрація Національного олімпійського комітету Грузії направила організаторам Олімпіади–2012 протест у зв’язку з «територіальним питанням». Як сказано в поширеній з цього приводу заяві НОК, на сайті Олімпійських ігор у Лондоні — www.london2012.com, — де розміщені досьє спортсменів, місцем народження члена збірної Росії Бесика Кудухова зазначена Південна Осетія, а іншого російського спортсмена, Дениса Царгуша, — місто Гудаута (Абхазія). При цьому поруч із назвами Південна Осетія й Гудаута в дужках зазначено: Росія.
ДЕМАРШ
Тим часом білоруські олімпійці наочно продемонстрували своє ставлення до лукашенківської влади, перетворивши свою парадну форму на біло–червоно–білу — в кольорах забороненого Олександром Лукашенком колишнього національного прапора Білорусі. Як повідомляє опозиційне видання «Наша ніва», спортсмени, які приїхали в Лондон для участі в Олімпіаді, на церемонії підняття в олімпійському селі білоруського прапора навмисне не вдягнули до білих костюмів і червоних сорочок передбачені костюмом зелені краватки. Тож задум дизайнерів обіграти кольори нинішнього державного стяга Білорусі зазнали фіаско — офіційна форма перетворилася на «опозиційну».
ДО РЕЧІ
На відкриття Олімпійських ігор у Лондоні приїде рекордна кількість глав держав — близько 120. Але серед них не буде не тільки президентів Білорусі та України (українську делегацію очолюватиме Прем’єр–міністр Микола Азаров — Віктор Янукович, до якого Європа ставиться вже вкрай неприхильно, нариватися на черговий бойкот не ризикнув). Не планує відвідувати столицю Великої Британії і президент Аргентини Крістіна Фернандес де Кіршнер. Останнім часом у відносинах між двома державами зросла напруженість через Фолклендські острови, які й Аргентина, і Британія вважають своєю територією. Тож не лише президент, а й жоден член аргентинського уряду до Лондона не приїде.