Після років, здавалося б, безуспішної боротьби з «чумою ХХІ сторіччя» — синдромом набутого імунодефіциту — у медиків з’явилася надія на те, що цю хворобу таки можна побороти. Днями у Вашингтоні відкрилася 19та Міжнародна конференція зі СНІДу під девізом «Спільними зусиллями переламаємо ситуацію», на якій очікується 25 тисяч учасників із 190 країн світу. На відкриття завітали численні зірки, зокрема голлівудська акторка Шерон Стоун. Тим часом у парку в центрі Вашингтона громадські активісти розгорнули величезну ковдру, кожен клаптик якої символізує людину, що померла від СНІДу. Її почали робити ще чверть століття тому, а зараз їй забракло б території всього парку. Тому ковдру виставляють частинами у півсотні місць американської столиці.
Якби таку ковдру робили українці, вона б теж вийшла чималою. За даними ООН, епідемія ВІЛ/СНІДу в Україні є наймасштабнішою серед країн Європи. Офіційна статистика Міністерства охорони здоров’я свідчить про майже 1% ВІЛінфікованих громадян нашої країни, неофіційно — їх майже вдвічі більше.
Новини з Вашингтона втішні: як зазначають у виступах на конференції експерти, в боротьбі з вірусом настав переломний момент — людство наближається до перемоги над СНІДом. Буквально напередодні цього представницького зібрання американські дослідники підтвердили, що засоби для подолання ВІЛінфекції можна використовувати і для профілактики. «Уперше у мене є відчуття, що ми близькі до початку завершення епідемії СНІДу», — зазначає співголова конференції, доктор Діана Гавлір із СанФранциско. Гавлір досліджує вірус імунодефіциту і працює з ВІЛінфікованими пацієнтами від самого початку епідемії СНІДу в 1980 році. За її словами, останні три роки можна вважати проривом у дослідженні вірусу.
Управління США з продовольства і медикаментів минулого тижня схвалило перший препарат для профілактики ВІЛ — Truvada. Тести показали, що ці ліки можуть знижувати ризик зараження на 75 відсотків. Саме захист буде центральною темою цьогорічної конференції. Оскільки у світі триває фінансова криза, її учасники (серед яких — не лише медики і науковці, а й політики та хворі на СНІД) також обговорюватимуть нові шляхи фінансування боротьби з ВІЛ/СНІДом.
У всьому світі від СНІДу померли вже приблизно 30 мільйонів людей. Нині 34 мільйони осіб є ВІЛпозитивними, але тільки шість мільйонів лікуються.