Учора навпроти Генеральної прокуратури України відбувся мітинг протесту, організований Незалежною медіа–профспілкою та профспілкою працівників ЗМІ «Медіа–фронт». Журналісти та прості громадяни обурені посиленням тиску на ЗМІ, а отже, і на свободу слова в Україні. Так, досі йдуть суди по справі гендиректора каналу TBi Миколи Княжицького. «Проти мене відкрита кримінальна справа начебто про несплату податків, хоча ми все сплатили і навіть більше, ніж було потрібно, — розповів «УМ» пан Микола. — У нас забрали оригінали всіх документів, тож тепер ми не можемо навіть оскаржити в суді ці дії. Канал не закрився, але зрозуміло, що це заважає нам працювати на повну силу».
Також днями було порушено кримінальну справу проти журналіста електронного видання LB.ua, який сфотографував смс–листування депутата від ПР Володимира Ландiка з ложі преси у Верховній Раді. За словами організаторів акції протесту, народний депутат на своєму робочому місці вирішував особисті справи. А саме — намагався «відмазати» свого сина, який побив молоду дівчину в нічному клубі. Те, що журналісти «підловили» народного депутата за негідним заняттям і повідомили про це громадськість, здалося пану Ландiку втручанням в особисті справи. Проте хочеться зауважити, що на журналістів у першу чергу покладена відповідальність громадського контролю, в тому числі й за представниками влади. Тобто кримінальне переслідування журналістів LB.ua за їхню професійну діяльність може стати прецедентом. Якщо громадськість «ковтне» цю чергову образу, деякі представники влади зрозуміють, що вони можуть чинити що завгодно, а пресі заткнуть рота судовими процесами.
«З наближенням виборів кількість подібних випадків збільшилася, — розповіла «УМ» правозахисник Юка Гаврилова, — нам довелося швидко реагувати на абсурдне звинувачення проти журналіста Касьянова з Донецька, якого безпідставно звинуватили у підготовці замаху на місцевого «губернатора». Або в Запоріжжі на газету «Субота плюс» влада чинила явний тиск, хоча й казала, що це — винятково господарські справи». Юка розповіла, що в незалежній медіа–профспілці працює юридичне бюро, працівники якого можуть безкоштовно надати допомогу журналістам, які зазнали утиску за свою професійну діяльність (тел. гарячої лінії: (050) 363–27–36).
Активісти, незалежні журналісти під час акції протесту вимагали зустрічі з Генпрокурором Пшонкою, проте їм відповіли, що останній перебуває у відпустці. Незважаючи на те, що вчора, згідно з розкладом прийому громадян, мав бути на місці заступник Генерального прокурора Ударцов Ю. В., ні його, ані семи інших заступників Пшонки у ГПУ не виявилося. «Нам висилали людей нижчого, а потім трохи вищого рангу, проте ніхто з них не мав повноважень пообіцяти, що тиск на ЗМІ припинять, незважаючи на те, що діє постанова 7100 про мораторій на перевірки ЗМІ під час передвиборчої кампанії, — розповіла «УМ» голова первинного осередку профспілки «Медіафронт» Ольга Червакова. — Ми вимагаємо закрити кримінальні справи проти ЗМІ та слідкувати за дотриманням статті 171 КПК, яка передбачає відповідальність за перешкоджання діяльності журналістів».
Показово, що пресу охорона ГПУ спочатку намагалася не пiдпустити до своєї будівлі, мотивуючи це тим, що їм надійшла інформація про замінування будинку навпроти.
На подання запиту громадян представники влади мають реагувати у двотижневий термін. А тим часом «УМ» продовжить слідкувати за ситуацією.