Учора Президент підписав ухвалений Верховною Радою Закон «Про загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012—2015 роки». Згідно з цим законом, «громадяни, які проживають у гуртожитках державної форми власності, можуть приватизувати займані ними житлові приміщення після передання таких гуртожитків у власність територіальних громад». Сфера дії закону поширюється на громадян, які не мають власного житла, більше п’яти років на законних підставах зареєстровані за місцем проживання в гуртожитках i фактично проживають у них. Не дозволяється приватизовувати гуртожитки, які розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, а також ботанічних садів, біосферних заповідників, культурних пам’яток та, що важливо, гуртожитки, які перебувають в аварійному стані.
В ідеалі люди мають право безплатно приватизувати житлові приміщення у гуртожитках iз розрахунку санітарної норми 21 кв. м загальної площі на наймача і кожного члена його сім’ї та додатково 10 кв. м на сім’ю. Надлишок площі громадяни можуть докупити. Куди підуть ці «додаткові» кошти, залишається лише здогадуватися. Нечітко прописаний механізм приватизації — один iз багатьох недоліків цієї вкрай важливої програми. За повідомленням Асоціації міст України, закон не вирішує найактуальніших проблем, які виникають під час передачі гуртожитків у комунальну власність.
Крім того, деякі гуртожитки взагалі не увійшли до програми приватизації, а люди, які в них проживають, побоюються, що їх просто викинуть на вулицю з дітьми та батьками–пенсіонерами. Як розповіла «УМ» голова ради гуртожитку в Кончi–Заспі Альона Гетьман, їхній гуртожиток не увійшов до переліку тих, які можна приватизувати. «Ми неодноразово зверталися і до КМДА, і у Фонд держмайна, але нам кажуть, що нас просто не існує — на балансі такого гуртожитку немає, — емоційно розповідає молода жінка. — Гуртожиток розташований на території пансіонату «Сокіл» i належить заводу «Авіант». Приміщення в дуже гарному стані, ми справно платимо за комунальні послуги. Але на нас збираються подавати до суду начебто за заборгованість. При цьому тарифи від нас приховують. Більше того, нам стало відомо, що директор і заступники корпорації «Антонов» обговорюють питання здачі землі в оренду в Кончi–Заспі. Звертатимемося до прокуратури».
СТАТИСТИКА:
Реалізацію програми оцінюють у 1,224 млрд. гривень, зокрема по 612,2 млн. гривень iз державного та місцевого бюджетів. Усього планують передати у власність територіальних громад 1058 гуртожитків загальною площею 2457,82 тис. квадратних метрів. Згідно з даними Фонду держмайна, в Україні нараховують 14 тис. гуртожитків (без урахування студентських), у яких проживають близько 1,5 млн. родин, або 4 млн. громадян.