Російськомовна версія «Вікіпедії» вчора на добу призупинила роботу на знак протесту проти розгляду Держдумою Росії поправок до закону «Про інформацію». При спробі зайти на будь–яку статтю «Вільної енциклопедії» російською мовою користувачі бачили тільки її перекреслений логотип із поясненням про причину страйку.
Ідеться про законопроект «Про внесення змін до Федерального закону «Про захист дітей від інформації, яка завдає шкоди їхньому здоров’ю та розвитку». Його ухвалення, переконані інтернет–юзери, «може призвести до появи позасудової цензури всього інтернету російською мовою, включно із закриттям доступу до «Вікіпедії». Сьогодні Держдума РФ планує розглянути його в другому читанні. Якщо закон буде ухвалено, влада отримає право фільтрувати сайти за системою «чорного списку» та блокувати заборонені інтернет–ресурси.
Раніше «Вікіпедія» вже проводила схожу акцію, закривши на добу доступ до свого англомовного сайту на знак протесту проти законопроекту з боротьби з інтернет–піратством, який обговорювали у США. Після такої акції восьмеро американських конгресменів, включно з двома сенаторами — співавторами документа, відмовилися від його підтримки. Автори поправок та прибічники російського законопроекту стверджують, що документ спрямований винятково проти дитячої порнографії та інших поширених в інтернеті «неподобств». Але правозахисники вважають, що на практиці норми цього закону призведуть до появи цензури в інтернеті і створення у Росії аналогу «великого китайського фаєрволу», тобто «вогняної стіни» блокування доступу до сайтів, які з тих чи інших причин не подобаються владі.