Прочитала публiкацiї «Трагедiя. Обвал на свiтанку та тенденцiя. Хронiка падаючого будинку» («УМ» за 12 червня 2012 р.). Падаючi будинки, пiд якими гинуть люди, стали тим самим, що й шахти, де постiйно гинуть шахтарi.
Наш будинок №65–а по вулицi 50–рiччя ВЛКСМ теж внесiть до хронiки, хоча поки що вiн ще не впав, бо пiсля того вже не буде кому, напевно, щось сказати, а влада, як i луцький голова, буде «дивуватися», що так сталося...
...Наш будинок — сумнозвiсна «хрущовка» на два пiд’їзди. На його будiвництво iнститут посилав (за радянських часiв) i нас, спiвробiтникiв iнституту. Будуючи, звiсно, на всьому максимально економили. Тому зi «здачею в експлуатацiю» пiд задньою стiною утворилася яма, а на фасадi (з 5–го по 1–й поверхи) утворилися трiщини, якi потiм усе життя намагалися замазати, а яму забити землею та бетонувати.
Стоїть будинок наш iз 1968 року. Без жодного капiтального i навiть поточного ремонтiв...
Перша причина, чому падають будинки, в тому, що всi уснi та письмовi звернення мешканцiв до влади даремнi. Цi папери належно не розглядають, дають абсурднi вiдписки. Влада, комунальники, як гадина, викручуються, щоб не проводити обстежень технiчного стану будинку, які вони, згiдно з Законом України «Про житлово–комунальнi послуги», наказом №76 Державного комiтету з питань житлово–комунального господарства та iнших нормативних актiв, зобов’язанi здiйснювати щороку. У комунальникiв немає досвiдчених професiоналiв, бо вони вiд них давно пiшли — збагнули, що вони владi не потрiбнi.
Ще одна причина, чому будинки падають: склад мешканцiв нашого будинку рiзко за останнi роки змiнився. Першими були спiвробiтники iнституту: iнтелiгенти, законослухнянi, тихi люди. Бiльшiсть їх переселилася в iншi свiти. На їх мiсце заселилися внуки, родичi, а також тi, хто купив житло. Усi вони починають iз «ремонту» — все переплановують, перебудовують, прибудовують тощо... І все на свiй розсуд, без жодного дозволу, про який багато з них i не пiдозрює. Бiдолашний будинок розповзається по всiх трiщинах, репається, як кавун... Влада нi в що не втручається, бо зник контроль за експлуатацiєю i збереженням житлового фонду. Невже для когось новина, що будинки, розрахованi на експлуатацiю 25 рокiв, не можуть стояти 50 i бiльше рокiв без жодного капiтального ремонту?
І, зрештою, за житловий фонд несе вiдповiдальнiсть мiсцева влада, її комунальнi структури, якi цю вiдповiдальнiсть iз себе зняли. Давно. Свiдомо i нахабно. Бо переконанi, що народ усе стерпить i тухо вимиратиме.
Ольга ДМИТРЕНКО
Харкiв