Науковці з Європейського центру ядерних досліджень (ЦЕРН) повідомили про відкриття нової субатомної частинки, яка відповідає властивостям бозона Хіггса — так званої «частинки Бога». Результати експерименту було оголошено вчора вранці у штабквартирі ЦЕРНу в Женеві, де розташований Великий адронний колайдер. Як повідомляє БіБіСі, журналісти й науковці зустріли це повідомлення оплесками. Пошуки бозона Хіггса тривали 45 років, упродовж яких фізики намагалися експериментально довести існування цієї частинки, яка може пояснити, чому матерія має масу. Відкриття було зроблене на CMS — одному з двох детекторів для пошуку бозона на Великому адронному колайдері (ВАК). Повні результати з іншого детектора — Atlas — підтвердили ці результати. Тепер залишається тільки переконатися, що відкрита частинка — це справді «той самий» бозон Хіггса.
Цей легендарний бозон, названий на честь фізика Пітера Хіггса (він описав усю вище наведену теорію ще в 1960х роках) — теоретично передбачена науковцями частинка, яка, згідно з прийнятою тепер наукою так званою стандартною моделлю елементарних частинок, відповідає за те, що інші частинки, зокрема електрони, мають масу. Якби вони не мали маси, то й матеріального світу, яким ми його знаємо, не існувало б. При цьому якщо у «макросвіті» з масою все зрозуміло — слон апріорі важчий, ніж крихітна мурашка, — то в мікросвіті все інакше. Однакові за розміром атоми можуть відрізнятися за масою в багато тисяч разів. Офіційна доктрина сучасної науки пояснює це тим, що увесь простір пронизаний так званим полем Хіггса. Частинки, рухаючись у цьому полі, відчувають спротив, і що він більший, то більшу масу має та чи інша частинка. Бозон Хіггса — це така собі частинка, відповідальна за це поле. Інші частинки, взаємодіючи з бозоном, поглинають його й набирають масу. За інших умов бозон Хіггса від них від’єднується, і маса, відповідно, стає меншою.
Підтвердження існування бозона Хіггса поповнить ланку в теорії про будову Всесвіту, яка наразі залишається невизначеною. Саме виявлення цієї частинки й було головною метою будівництва гігантського колайдера поблизу Женеви. У наукових колах нинішнє відкриття (а ймовірність того, що йдеться саме про бозон Хіггса, надзвичайно велика — 99,999%) вже називають найбільшим здобутком 2012 року. До речі, у 2013му роботу ВАК призупинять приблизно на півтора року — для того щоб підготувати його до переходу на повну енергію. Це допоможе уточнити масу бозона Хіггса та інші пов’язані з ним дані.