Президента України таки запросили на саміт НАТО і на урочистому обіді не принизили французькою абеткою, а посадили за англійським алфавітом, тобто між президентом Туреччини Сезером, прем'єром Великої Британії Блером та американським президентом Бушем, — і в цьому вже можна вбачати результативність поїздки Леоніда Кучми до Стамбула. Україну в особі Кучми не проігнорували «яструби НАТО», однак і жодних обіцянок їй не дали, відверто пояснивши: все, що стосується подальших взаємин України з НАТО, а також ставлення провідних держав світу залежатиме від прозорості та демократичності президентських виборів у нашій державі.
У тому, що гарант узяв участь у саміті й супроводжуючі його міністр оборони Марчук, закордонних справ Грищенко та глава Адміністрації Медведчук не сиділи «осиротіло», є заслуга українських миротворців, надісланих до Іраку. Власне, тільки завдяки цій удалій для Кучми політичній акції Л. Д. не потрапив у негласну міжнародну ізоляцію.
Кучма повернувся «натоптаним» звичними вже для нього пересторогами західних лідерів: без демократичних перетворень про подальший розвій взаємин України з НАТО та Заходом як таким бути не може. Відверто про це сказав на прес-конференції по закінченні засідання Комісії «Україна—НАТО», яка пройшла на найвищому рівні, тобто за участі президентів 26 держав-членів НАТО, Генсек Альянсу Яап де Хооп Схеффер. «Нинішній розвиток України не дозволяє вести мову про її членство в Північноатлантичному альянсі», — цитує Схеффера агенція УНІАН. А в комюніке, зачитаному в перший день саміту, слово «Україна» згадувалося лише раз — з побажанням «досягнути істотного прогресу в демократичних реформах». Себто йдеться не стільки про темпи й ефективність реформування українського війська, скільки про основну обставину, яка уможливлює в подальшому членство у НАТО, — справді демократичне суспільство.
Український Президент змушений був обіцяти західним партнерам, що вибори пройдуть чесно і відкрито. Виступаючи вчора на засіданні Комісії «Україна—НАТО», він гарантував створення «всіх умов для роботи міжнародних спостерігачів під час виборів», передає УНІАН. А принагідно закликав НАТО продовжувати політику «відкритих дверей», через які, відповідно, зможе просунутися колись й Україна.
Зустріч з Бушем-молодшим, на дипломатичну важливість якої так покладався Київ, таки відбулася. Хоча коротка, під час вечері у понеділок. Л. Д. лише встиг перекинутися парою фраз з президентом США, а також із польським лідером Александром Кваснєвським, турецьким прем'єром Ердоганом та словацьким президентом Гашпаровичем. Стосовно ж «повноформатних» зустрічей, то така у Леоніда Кучми відбулася з «доступним» італійським главою уряду Берлусконі, а також з прем'єр-міністром Нідерландів, які саме головують в ЄС, Балкененде. З голландським керівником обговорювався запланований на 7-8 липня саміт Україна-ЄС і, як пише «Українська правда», Л.Д. поставив вимогу, за виконання якої тільки й можливе підписання Плану дій між нашою державою та Євросоюзом, — надання Україні статусу держави з ринковою економікою.