Головування в ЄС перейшло до Кіпру
Із 1 липня й до кінця року в Європейському Союзі головуватиме Кіпр, який перейняв цю місію у Данії, а 1 січня 2013–го передасть Ірландії. Протягом цих шести місяців Кіпр, який днями звернувся до Євросоюзу з проханням про фінансову допомогу, очолюватиме роботу профільних рад міністрів ЄС, головуючи на міністерських засіданнях у Брюсселі та Люксембурзі. Близько 20 неформальних міністерських зустрічей пройдуть на Кіпрі. Завтра президент Кіпру Деметріс Крістофіас представить Європейському парламенту в Страсбурзі пріоритети програми кіпрського головування, озаглавленої «За кращу Європу!». У документі, зокрема, головною метою проголошено будівництво ефективнішої спільноти, яка забезпечуватиме економічне зростання і зайнятість. Програма також передбачає посилення ролі ЄС на міжнародній арені з особливим акцентом на «південному вимірі європейської політики сусідства» заради «посилення співпраці з середземноморськими державами–сусідами».
У Женеві схвалили створення перехідного уряду у Сирії
Постійні члени Ради Безпеки ООН та Ліги арабських країн минулими вихідними під час конференції в Женеві узгодили план створення сирійського перехідного уряду. Водночас заходів щодо усунення від влади чинного президента Башара аль–Асада врегульовано не було. У початковій версії плану створення перехідного уряду, запропонованій спецпосланцем ООН та Ліги арабських держав Кофі Аннаном, зазначалося, що до цієї владної структури не мають входити особи, які становлять загрозу для примирення. Але на вимогу глав МЗС Росії та Китаю цей пункт було вилучено. Аннан наполягав на тому, що перехідний період має початися з відставки президента, навіть якщо новий план не закликає до такого кроку. Водночас міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров відкинув заклик до повалення Асада й заявив, що резолюція Ради Безпеки ООН, у якій ідеться про загрозу застосування військової сили, є «неприйнятною».
Узбекистан хоче в НАТО?
Узбекистан заявив про намір припинити членство в Організації Договору про колективну безпеку. У Росії такий крок Ташкента розцінили як підготовку до розміщення на території республіки військової бази США в обмін на фінансову й військову підтримку. Водночас оглядачі зазначають, що, перебуваючи в ОДКБ, Узбекистан не брав активної участі у діяльності організації — зокрема, утримувався від участі у спільних військових навчаннях. На сьогодні до ОДКБ, створеної 1992 року, входять також Росія, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан.
Напали на літак зі зламаною милицею
Двоє з шести осіб, підозрюваних у спробі захопити пасажирський літак у Китаї, померли в лікарні. Як повідомила вчора газета «Глобал таймс» із посиланням на місцеву владу, підозрювані померли від травм. 29 червня китайська влада повідомила, що в Синьцзян–Уйгурському автономному районі було упереджено спробу захопити літак авіакомпанії Tianjin Airlines, що виконував рейс Хотан — Урумчі. На борту лайнера перебували 92 пасажири і 9 членів екіпажу. Нападників, які намагалися проникнути в кабіну пілотів літака за допомогою зламаної милиці, знешкодили пасажири і члени екіпажу, при цьому поранення отримали семеро людей.