У Брюсселі триває дводенний саміт Євросоюзу на найвищому рівні. На порядку денному, вже традиційно останніми роками, криза, проте готових рішень немає й надалі. За два дні до початку саміту міністри фінансів чотирьох ключових країн єврозони зустрілися в Парижі на незаплановані «аварійні» перемовини. Міністр фінансів Франції П’єр Московічі заявив, що саміт повинен закласти основи для переходу «на другий етап розвитку євро».
А напередодні свої позиції намагалися узгодити два головні локомотиви єврозони — Німеччина та Франція. Французький президент Франсуа Олланд запропонував стимулювати зростання, а німецький канцлер Ангела Меркель і надалі наполягає на суворій бюджетній дисципліні, за що у «кризових» країнах на кшталт Греції її особливо недолюблюють.
Іще до початку саміту президент Європейського Союзу Герман ван Ромпей оприлюднив план подальшої фінансової інтеграції ЄС. Керівництво Євросоюзу виступило з ініціативою створення єдиного європейського казначейства, рішення якого були б обов’язковими для виконання всіма країнами ЄС. Глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу заявив, що такий єдиний орган є визначальним чинником на шляху до подальшої інтеграції держав–членів ЄС. Назва цього плану промовиста — «В напрямку до єдиного економічного і валютного союзу». Як пояснив Ван Ромпей, поглиблення фінансової інтеграції має привести до створення банківського союзу з єдиним банківським регулятором та універсальною системою страхування вкладів. У розробці цього документа брали участь представники Єврокомісії, Єврогрупи та Європейського центрального банку.
Попри всі проблеми, більшість з яких, судячи з усього, так і залишаться нерозв’язаними, саміт обіцяє завершитися на приємній ноті. Євросоюз офіційно розпочав формальні переговори про приєднання до нього Чорногорії. У поширеній у Брюсселі заяві глав МЗС також наголошується, що ЄС здійснюватиме жорсткий моніторинг зусиль чорногорської влади у боротьбі з корупцією та організованою злочинністю.
Нагадаємо, наразі до Європейського Союзу входить 27 держав, а вже влітку наступного року до нього приєднається й Хорватія. Для того, щоб стати 29–ю, Чорногорії знадобиться кілька років значних зусиль, аби випередити Ісландію та Туреччину, які також ведуть офіційні переговори про приєднання.