Міністр економіки Іспанії Луїс де Гіндос надіслав президентові Єврогрупи Жан–Клоду Юнкеру листа з проханням про фінансову допомогу від єврозони для проблемних іспанських банків. Іспанія просить у ЄС позику в розмірі 100 мільярдів євро. Минулого тижня незалежні експерти заявляли, що ураженим кризою банкам країни потрібно до 62 мільярдів євро, аби оговтатися. Де Гіндос запевняє, що гроші буде спрямовано до банків, які найбільше цього потребують, через Фонд впорядкованої реструктуризації.
На цьому етапі завдання полягає у тому, аби завершити меморандум про взаєморозуміння, який буде обговорюватися під час наради Єврогрупи (міністрів економіки та фінансів зони євро) 9 липня. Учора агенція «Мудіз» понизила рейтинг 28 іспанських банків, які втратили від однієї до чотирьох позицій. Цього місяця експерти «Мудіз» також знизили суверенний борговий рейтинг Іспанії на три пункти, тож наразі він перебуває на критичній позначці. Новина про пониження рейтингу іспанських банків хоч і не стала несподіванкою, та все ж спричинила падіння на світових фінансових ринках. Тепер вони очікують наступного саміту Євросоюзу наприкінці цього тижня, учасники якого планують обговорити нові антикризові заходи.
А тим часом майже одразу після Іспанії по фінансову допомогу ЄС звернувся Кіпр. Це вже п’ята країна єврозони, що пішла на такий крок (раніше допомоги попросили також Греція, Ірландія та Португалія). Міжнародна рейтингова агенція «Фітч» знизила рейтинг Кіпру до «сміттєвого» рівня з подальшим негативним прогнозом. За її підрахунками, кіпрським банкам для рекапіталізації знадобиться до 4 мільярдів євро, що становить майже чверть ВВП країни.
Фінансові проблеми Кіпру пов’язані з тим, що на балансі трьох найбільших кіпрських банків є велика кількість грецьких держоблігацій. Влада Кіпру до останнього затягувала зі зверненням про допомогу до ЄС через суворі умови надання такої позики. Країна сподівалася отримати кредит від інших держав. Зокрема, минулого року Нікосія вже отримала від Росії 2,5 мільярда євро на стабілізацію фінансової системи. Нове прохання Кіпру про допомогу підсилило нервозність на фінансових ринках: у Греції, Італії та Іспанії біржові індекси вчора різко впали.