«Ми подолаємо бар’єр!»
Напередодні Дня Конституції лідер «Нашої України», Президент України в 2005—2010 роках Віктор Ющенко на зустрічі з журналістами оголосив про старт нового виборчого проекту на базі «НУ». До складу патріотичного об’єднання, що піде на вибори окремою колоною, зараз входить 32 підписанти: окрім «Нашої України», це Українська народна партія і Конгрес українських націоналістів, а також громадські організації — «Просвіта», «Меморіал», Асоціація правників, Українська всесвітня координаційна рада та інші. Офіційне представлення Декларації про об’єднання правих сил відбудеться 7 липня в Будинку вчителя — Центральній раді часів УНР, а поки що документ відкритий для підписання іншими охочими.
Мотивація для створення подібного проекту в Ющенка очевидна: «Вперше за 20 років може скластися така ситуація, коли патріотична сила не буде представлена в парламенті. Мені від цього сумно. Я переконаний, що ситуацію потрібно змінювати. Нам потрібно по–серйозному говорити з суспільством. Нам треба говорити про те, що якщо ми не змінимо цю ситуацію, то Україна потрапить у дуже складний вибір свого майбутнього».
Політичні перспективи свого об’єднання лідер «Нашої України» оцінює високо: «Ми наберемо не тільки 5%, а й набагато більше — як тільки почнемо говорити з нацією, як тільки почнемо відповідати на виклики, які сьогодні існують. Думаю, що є мільйони небайдужих українців, які розуміють, що тільки українська платформа може консолідувати суспільство».
Свою роль на виборах і місце у партійному списку Віктор Ющенко не вважає важливим питанням: «Я заявив своїм партнерам: я не претендую на перше місце у списку, на друге, на третє, на сто перше — не претендую. Я той зал під куполом (ВР) добре знаю і підкреслюю: всі зусилля, які в мене є, я направлю на формування здорової патріотичної сили в країні. Якщо патріотична спільнота вважає, що моє скромне ім’я може стояти 88–м у списку для того, щоб цей проект переміг, — я буду 88–м».
«БЮТ і ПР — валянки з однієї пари»
Віктор Ющенко констатує: зараз громадськості насаджують думку, ніби в Україні існує біполярна політична система, полюси якої представляють лише БЮТ та Партія регіонів. Але, на думку Віктора Андрійовича, обидві ці партії не мають ідеологічних платформ, а історія їхнього голосування у парламенті (згадайте бодай мовний законопроект, за який активно голосували БЮТівці) свідчить: різниці між цими політичними партіями немає. «БЮТ і Партія регіонів — це валянки з однієї пари, — каже Ющенко. — Немає різниці, хто з них лівий, а хто — правий».
На переконання екс–Президента, ситуацію в державі слід змінювати докорінно, передовсім шляхом консолідації суспільства. Адже протистояти є чому. За словами Віктора Андрійовича, в Україні нині спостерігається тотальний наступ на свободу і демократію, ми втрачаємо свою європейськість, у різних сферах нашого життя панує дискомфорт. «Рівень протестності в українському суспільстві — 55%. Такого рівня в нас не було навіть у 2004 році, — свідчить «помаранчевим» екс–Президент. — Суспільство не довіряє політикам, не довіряє владі. Більше третини людей політично не визначені».
Печальна ситуація і в економіці: за словами Ющенка, інвестиції в Україну скоротилися втричі, золоті резерви з 37 мільярдів «схудли» до 30, на 30% скоротилася реєстрація малого та середнього бізнесу. Україна нині посідає місце в рейтингу країн, які мають переддефолтну економіку. «Щось відбувається неправильно», — резюмує Ющенко. Але при цьому патова економічна ситуація супроводжується заявами влади про «покращене життя», нові соціальні програми й виплату вкладів Ощадбанку СРСР. «Мені це нагадує сюрреалізм», — каже В.Ю.
«Якою фобією до всього українського сьогодні дихає освітня політика, політика щодо української мови, скільки разів засуджені наші герої, наша пам’ять. Ми втрачаємо три головні складові частини національної ідеї: свобода демократії, національне відродження, наша європейськість!» І в міжнародному житті: ««Ми втрачаємо партнерів, друзів на Заході й на Сході. Покладено в довгу шухляду угоду про асоційоване членство України в ЄС. Те ж саме можна сказати і про зону вільної торгівлі України з Євросоюзом».
Ющенко переконаний: наша держава з Януковичем на чолі перебуває за крок до авторитаризму: «Працює один політичний проект — «Білорусь–2». Із нас хочуть зробити копію».
А ще, каже лідер «Нашої України», в нас процвітає «синдром кочубеївщини»: деякі політики закликають бойкотувати нашу державу — так, як колись під час Полтавської битви багато козаків воювали не на боці гетьмана за незалежність, а на протилежному боці, з Росією.