Сусіди стали ворогами

26.06.2012

Після того як сирійські війська збили турецький військовий літак над Середземним морем, і так напружена атмосфера у регіоні загострилася ще більше.

У ніч на суботу, 23 червня, державна інформаційна агенція Сирії SANA повідомила, що військові зафіксували у повітряному просторі країни невідомий об’єкт, який летів на низькій висоті з високою швидкістю. Уже після того, як його збили, з’ясувалося: це був турецький бойовий літак F–4 Phantom. За даними турецьких військових, літак стартував для виконання рутинної патрульної місії з турецької авіабази Ерхач у п’ятницю о 10.28 за місцевим часом. Сирія стверджує, що він порушив її повітряний простір об 11.40, тому протиповітряна оборона збила «неопізнаний об’єкт», який упав у море за 10 кілометрів на захід від місцевості Ом–аль–Туйор.

Туреччина наполягає на тому, що літак був «неозброєний» і на момент збиття перебував за 24 кілометри від узбережжя Сирії, що за міжнародним правом вважається міжнародним авіапростором. Щоправда, згодом міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу визнав: збитий у «нейтральному» повітряному просторі літак упав у територіальні води Сирії.

Після кризового засідання за участі керівників армії та розвідки, міністра оборони, міністра внутрішніх справ та міністра закордонних справ, що відбулося в ніч на суботу, прем’єр–міністр Туреччини Реджеп Ердоган запевнив громадськість у готовності вдатися до рішучих кроків після з’ясування обставин загибелі літака. А президент Абдулла Гюль, у свою чергу, зазначив: «Не можна заплющувати очі на такі речі. Буде вжито всіх необхідних заходів». За його словами, перетинання літаками на високій швидкості кордону над морем є звичною справою, тож розслідування має з’ясувати, чи не був літак збитий у турецькому повітряному просторі.

Цей інцидент, як зазначають спостерігачі, може загострити конфлікт між Туреччиною та Сирією й іще більше погіршити напружену атмосферу у регіоні. До початку заворушень у Сирії у березні 2011 року обидві країни вважалися союзниками, але відтоді Туреччина стала одним із найгостріших критиків режиму сирійського президента Башара Асада, вимагаючи його відставки. Офіційна Анкара облаштувала на турецько–сирійському кордоні табори для сирійських утікачів, через що Дамаск закидає їй підтримку сирійської опозиції та повстанців. Туреччина такі обвинувачення спростовує.

Учора турецький уряд мав ви­значитися з подальшими кроками щодо Сирії. Туреччина звернулася до НАТО й отримала підтвердження, що сьогодні відбудеться засідання Альянсу з приводу нападу на одного з його членів. Згідно з параграфом 4 «Вашингтонської угоди», у такому випадку всі члени НАТО повинні дати спільну відсіч нападнику.

Також учора в Люксембурзі зібралися глави МЗС країн–членів Євросоюзу, щоб обговорити останні події конфлікту в Сирії.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>