Як відомо, радіомовлення у світі здійснюється в різних діапазонах радіохвиль — на довгих, середніх, коротких з амплітудною модуляцією, а на ультракоротких — з частотною модуляцією. Найкраща якість звучання на УКХ, однак радіус дії цих радіопередавачів на рівнині становить близько 100 км, а в горах — набагато менше.
Найбільш надійне радіомовлення здійснюється на довгих радіохвилях, потужнi передавачi забезпечують стабільну передачу радіосигналу на віддаль до тисячі кілометрів.
На довгих хвилях нині працюють радіостанції Москви, Мінська, Варшави, Бухареста, Парижа, Праги. Ще кілька років тому на частоті 207 кГц працював радіопередавач у Броварах, який транслював «Голос Києва» практично на всю Україну.
Однак кілька років тому цей передавач вимкнули з метою «економії». Таким чином більшість території України залишилась без стабільного радіопокриття з Києва. Із розвалом проводового мовлення у сільській місцевості припинились трансляції на довгих хвилях, жителі «глибинки» не чують радіоновини з Києва, бо всі старенькі радіоприймачі мали як мінімум два діапазони хвиль — довгі й середні, деякі — ультракороткохвильовий iз нижнім діапазоном (64–74 МГц, т. зв. УКХ).
Нинішні ж радіоприймачі китайського виробництва, як правило, мають «вищий» діапазон ультракоротких хвиль (88–108 МГц, т. зв. ФМ), тому передачі на ультракоротких хвилях слухають тільки ті жителі, зокрема столиці й столичного регіону, які мають старенькі радіоприймачі, що мають УКХ діапазон. У деяких містах трансляція першого радіоканалу здійснюється на ФМ діапазоні, однак до віддалених сіл ультракороткохвильове радіомовлення з Києва не доходить.
Раніше, подорожуючи Україною, можна було налаштувати автомобільний радіоприймач на частоту 207 кГц і чути Київ до Карпат, Харкова, Одеси. У вересні минулого року я подорожував від Києва до Ужгорода. І вже на Житомирщині Києва не стало чути, зате аж до Стрия на довгих хвилях можна було якісно чути Варшаву та Бухарест. У Стрию на середніх хвилях близько сьомої вечора чітко було чути українську мову, але лунала вона з... Тирасполя.
Невже не ганьба чиновникам, які відповідають за радіомовлення в Україні, що голос невизнаного Придністров’я поширюється на терени України, а голос столиці найбільшої за площею європейської держави не може долинути до слухачів усієї України? Питання риторичне.
Тому підтримую пропозицію народного депутата Івана Зайця про відновлення радіомовлення на довгих хвилях iз Броварів, поки територію радіопередавального центру не роздали під якесь котеджне містечко.
Унікальний радіопередавальний комплекс, створений під Броварами ще в УРСР, має служити народу незалежної України! Адже Перший канал національного радіо — найбільш об’єктивне джерело безкоштовної інформації для жителів усіх регіонів України, має цілодобово лунати вже до 21–ї річниці Незалежності!
Олександр КОСОВЕЦЬ,
член вченої ради Українського
географічного товариства, ліквідатор аварії на ЧАЕС ІІ категорії