Після переможного матчу збірної України над командою Швеції «УМ» вирішила завітати до наметового містечка шведських уболівальників, що розкинулося над Дніпром на Трухановому острові столиці. Незважаючи на поразку, мешканці табору виявилися надзвичайно доброзичливими й веселими. Заряджені нестримною хвилею футбольного позитиву (зрештою, одна поразка нічого не вирішує) та бурхливих емоцій, понад 5 тисяч шведських фанатів, як виявилося, надзвичайно тішаться з того, що саме наша країна цьогоріч стала однією з країн–господарів чемпіонату Європи.
Життя налагоджується
Невисокі різнокольорові намети, купа розкладних стільчиків та незліченна кількість національної шведської символіки за двометровим парканом — у таких не надто фешенебельних умовах вирує життя мешканців маленької наметової країни. Якби не хвилі рідного Дніпра, що плюскотять неподалік, могло б скластися враження, що ми потрапили на якийсь приморський курорт або затишний тихоокеанський острівець. Компактно, затишно, весело — так виглядає тимчасове шведське поселення. «Коли ми прибули сюди в середу, умови нас трохи злякали. Але зараз поступово все змінюється і йде на покращення. У нас уже є вода, електрика, інтернет. Тим паче в такій атмосфері не можна почуватися погано. Тут оселилися прекрасні люди, ми переживаємо просто–таки шалені емоції. Це й футбольний фестиваль, і музичний фестиваль, і фестиваль неймовірно гарного настрою!» — діляться враженнями подружки Ісса та Аманда, перекидаючи одна одній легкий футбольний м’ячик.
Спортивних розваг у таборі не бракує: що три метри натрапляємо на групки людей, які грають у міні–футбол. Ось два привабливі юнаки підкидають м’ячика, трохи далі — хтось грає в бадмінтон, є ще теніс і велосипеди на прокат.
Короткочасні перебої зі світлом та електрикою шведів не лякають. Вони постійно сміються, літрами п’ють пиво, підтанцьовують та співають пісень під свої радіоприймачі. «Тут усе краще і краще. Так, це реально добре. Спершу не було достатньої кількості душових кабінок і вбиралень, але зараз нас це не дуже хвилює, оскільки ситуацію швидко виправляють», — запевняє «УМ» смаглявий швед Ніколас.
Утім багато хто зізнається, що певні незручності все ж є. «Усе добре, нас влаштовує! Але душ поганий, чесно зізнаємося. Ми краще купатимемося в Дніпрі, ніж у цих кабінках», — сміється весела компанія хлопців–студентів, які засмагають, споглядаючи «Днєпр» (саме так вони чомусь називають наш ревучий).
Живуть шведські фани дружно та надзвичайно охайно. Шашлики смажать, їжу в тарілочках із численних прибережних «кафешок» носять, речі на мотузках сушать. І ні тобі сміття навколо наметів, ні купи використаних пляшок — уміють люди поважати навіть чужу країну.
«Навіть не думали, що буде так добре»
Україну шведи з Труханового острова тепер не тільки поважають — зізнаються, що в нас їм надзвичайно сподобалося. Особливо це стосується українських дівчат, яких скандинавські парубки вважають найбільшою окрасою нашого краю. Якби ж то ще англійською розмовляли або принаймні її розуміли, скаржаться шведи. «Такі ж уже гарні дівчата, дуже вродливі. І країна у вас хороша. Й організація турніру — ми навіть не думали, що буде так добре. Єдиною проблемою є той факт, що у вас мало хто знає англійську, тому доводиться проводити більше часу тут, у таборі. Бо як тільки ми виходимо у місто, то одразу й губимося. Добре, що є руки: активно жестикулюємо і таким чином ще можемо добитися певного дороговказу. Прикро ще й те, що ми, на жаль, не дуже розуміємо ваших написів. От у цьому важкувато, але це нас не засмучує», — зазначає у розмові з «УМ» уболівальник Джейкоб.
Та й інші національні атрибути скандинавським гостям теж, здається, до смаку. «Тут класно! Люди — просто суперові», — каже студент Томас, розпиваючи з друзями та батьками справжню українську горілку з «фірмовим» написом на етикетці — Ukraine із логотипом чемпіонату.
Цікаво, що на ціни під час проведення чемпіонату шведи реагують зовсім по–різному. Чи то на різні магазини натрапляли, чи то все залежить від особистих статків. «Загалом Україна — хороша країна, а Київ — привабливе місто. Єдине, що нас засмучує — це ваші ціни, вони надто високі. Погуляти у місті доволі недешево. Ми так розуміємо, що і для деяких українців ці ціни немаленькі. Також у деяких місцях є два прайс–листи: один для вас, друзі, а інший, дорожчий, — для іноземних уболівальників. Дивно, чому так», — знизує плечима Пітер, чоловік років сорока.
«Для нас ціни доволі дешеві і прийнятні. Продукти трохи дорожчі у таборі, аніж безпосередньо у місті, але це все одно недорого», — запевняють інші фани, представники на вигляд доволі «золотої» молоді. І окремо відзначають гостинність та привітність українців.
Факт проведення Євро–2012 в Україні скандинавів, які вже полюбили нашу країну, радує. Адже завдяки чемпіонату вони, по–перше, сюди потрапили й побачили, як тут добре, а по–друге — сподіваються, що розвиток інфраструктури до Євро допоможе Україні надалі лише розвивати туристичну індустрію. Адже подивитися й помилуватися у нас є на що. Шведи нахвалюють і фан–зону в центрі міста, і величезну плазму в наметовому містечку, а найбільше — шикарні стадіони. Додають, що якби ще трохи часу, то й підкопатися не було б до чого. «Організація чемпіонату нам загалом подобається. Може...та ні, таки справді подобається», — ствердно киває швед Патрік.
Злі на свою команду й наспівують: «У–у–україна!»
Прикметною рисою шведського характеру є реакція на позитивні й негативні моменти: вони вміють побачити власні вади й оцінити чужі здобутки без жодного лицемірства. «Ми навіть не хочемо говорити про те, наскільки ми злі на нашу команду. А ваша збірна грала дійсно добре. Це була важка гра в багатьох аспектах, але тільки українські хлопці довели, що вони вирішували долю цього матчу», — ділиться враженнями про гру між нашими збірними вболівальник Андреа.
Події на полі й неприємний для шведів результат у наметовому містечку — звісно, головна тема для обговорення. «Це було жахливо, жахливо і ще раз жахливо. Такий сором... Як додому повертатися...» — «Багато сорому», — перебиває вже знайомого нам Томаса його товариш Ендрю, наспівуючи «У–у–у–країна–а–а».
Вони не чекають від співвітчизників–футболістів якихось особливих сюрпризів і цілком об’єктивно оцінюють шанси своєї команди на вихід із групового турніру. Проте навіть це не псує веселим скандинавам чудового відпочинку. «Ми не впевнені, що Швеція виграє в Англії чи Франції або хоча б зіграє внічию. Оскільки це дуже сильні команди. Та й ваші хлопці нічим не гірші — добре грають. Але ми сподіватимемося до кінця і вболіватимемо не тільки за Швецію, а й за інші країни. Тому не збираємося залишати Україну до самого завершення чемпіонату», — запевняють шведські фанати.
«Ми щасливі, що ми тут, не зважаючи ні на що. Ми отримуємо саме ті враження, на які й сподівалися. І були б не проти приїхати в Україну ще раз», — запевняє вболівальник Адам.