Попри сподівання й побоювання, опозиційний «Марш мільйонів» у Москві під час святкування Дня Росії пройшов досить спокійно — без сутичок, проблем і навіть затримань. «Мільйонів», звісно, не було, проте людей зібралося чимало — за різними даними, від 15 до 200 тисяч. Яка з цих цифр була ближчою до оцінок правоохоронних органів, здогадатися нескладно.
Офіційний початок акції було призначено на 13:00 за московським часом, проте люди почали збиратися в центрі ще за півтори години — організатори просили підтягнутися раніше, аби не створювати тисняву перед металодетекторами, повз які у столиці Росії на масовий захід не пройдеш.
Як і на попередніх демонстраціях такого штибу, публіка виявилася досить різношерстою: від прихильників парламентської «Справедливої Росії» та «Лівого фронту» до радикальних націоналістів із прапорами Російської імперії.
Пам’ятаючи події під час аналогічної акції 6 травня, учасники «Маршу мільйонів» були готові до можливих затримань. Здавалося, до цього все і йде: ще до початку ходи в район її проведення почали стягувати військову техніку й посилені наряди поліції. Проте, на щастя, жодними «силовими» наслідками це не обернулося. «Аж образливо якось», — діляться на інтернет–форумах учасники подій.
Як зазначають російські журналісти, у лавах «маршовиків» було помічено кілька людей у масках, хоча новий закон про мітинги забороняє їхнім учасникам затуляти обличчя під страхом чималих штрафів. У відповідь на претензії ОМОНівців, «замасковані» учасники мітингу пояснювали, що прикриваються «за медичними показниками», і правоохоронці більше до них не чіплялися». Попередньо організатори акції попросили її учасників «бути особливо уважними й вести себе коректно: у жодному разі не вибігати перед колоною й не приваблювати увагу до провокаторів, якщо такі виявляться в натовпі».
Зрештою учасники мітингу ухвалили «Маніфест вільної Росії», серед умов якого — відставка президента Володимира Путіна, ухвалення нового закону про парламентські вибори й оголошення дострокових виборів у Держдуму, а також ухвалення змін до Конституції, якими термін перебування однієї особи на посаді глави держави буде обмежено одним шестирічним або двома чотирирічними термінами (нагадаємо, раніше президента Росії обирали на чотири, а віднедавна — на шість років).
Окрім Москви, аналогічні акції опозиції відбулися в Калінінграді, Оренбурзі, Барнаулі, Уфі, Тюмені та інших містах Росії. Щоправда, в жодному з них кількість учасників «маршів» не перевищила півтисячі осіб.
А ТИМ ЧАСОМ...
У «Марші мільйонів» змогли взяти участь не всі охочі — лідерів опозиції, у яких напередодні були проведені обшуки, саме на час опозиційної акції викликали на допит у Слідчий комітет РФ у справі про сутички з поліцією під час аналогічного маршу 6 травня. Першими в СКР з’явилися Ілля Яшин та Ксенія Собчак — у останньої напередодні правоохоронці вилучили 1,5 мільйона євро, заставши Ксеню в квартирі фактично негліже. «Мій річний дохід — 2 мільйони євро. Я що, не маю права тримати гроші вдома, якщо не довіряю банкам?!» — обурилася Ксенія у своєму «Твіттері». І зазначила: «Добре, що мій батько цього не бачить».
Проте «силовики» невблаганні — прагнуть з’ясувати походження цих грошей.
Згодом прийшов і Олексій Навальний, який прокоментував події, виклавши у «Твіттері» фото усміхнених опозиціонерів із підписом: «Шок. У приміщенні СК відбувається несанкціонований пікет».
Співголова опозиційної політичної сили ПАРНАС Борис Нємцов обшуку уникнув, але заявив: «ОМОН два дні поспіль окупує мою квартиру, проте я вирішив прийти на «Марш мільйонів», оскільки доклав зусиль до його організації». За що й поплатився: просто на сцені мітингу поліцейський у святковій білій формі вручив йому повістку на допит.