Росія ось уже вдвадцяте на офіційному рівні відзначає свій День незалежності — річницю з дня ухвалення Декларації про державний суверенітет РСФРР. І хоча чи й не більшість росіян не розуміє, що, власне, святкують (адже, на відміну від інших союзних республік, Російська не надто потерпала від «залежності»), головне для них — аби був привід. Тим паче що з такої нагоди у країні оголошено два зайвих вихідних — учора наші північні сусіди також не працювали.
Відзначати державне свято планує не лише влада, а й опозиція. На сьогодні у Москві заплановано черговий Марш мільйонів. Як не дивно, мерія Білокам’яної дала на нього «добро», хоча ще за якийсь тиждень до початку акції ледве її не заборонила. Принаймні маршрут, запланований організаторами, міська влада не схвалила — мовляв, марш центральними вулицями Білокам’яної завадить масовим гулянням.
Утім зрештою всі проблеми було розв’язано і опозиції таки дозволили висловити свою думку прилюдно. Як повідомив у своєму блозі координатор «Лівого фронту» Сергій Удальцов, «після трьох із половиною годин в’язких і виснажливих переговорів» мерія дозволила ходу бульварами від кінотеатру «Пушкінський» до проспекту Сахарова і мітинг.
Акцію невигадливо назвали «Маршем мільйонів» — так само, як і мітинг, який 6 травня закінчився сутичками з поліцією. Особливої сміливості учасникам «Маршу» додає те, що днями набрав чинності ухвалений Держдумою закон про посилення відповідальності за порушення закону на мітингах. Попри сподівання особливо наївних опозиціонерів, Володимир Путін підписав–таки цей нормативний акт.
А вчора, напередодні Маршу, квартири кількох опозиційних діячів обшукала поліція. Окрім Олексія Навального та Бориса Нємцова (йому, втім, пощастило — політика не було вдома), правоохоронці вдерлися й до помешкання Ксенії Собчак, яка ще недавно наголошувала на тому, що опозиціонеркою себе не вважає. Формальний привід для обшуку — справа про масові заворушення в ході попереднього Маршу мільйонів 6 квітня, коли після зіткнення з ОМОНом постраждали кілька сотень людей.