З 21 травня в Україні розпочалися вже традиційні оперативно–профілактичні заходи під умовною назвою «Мак–2012». Цей комплекс дій спрямований на виявлення та знищення нелегальних посівів маку й конопель, за якими полюють не лише міліціонери, а й наркомани.
Як зауважують правоохоронці, бабусь, які «нічого не чули про те, що мак вирощувати не можна», вже практично не залишилося. Зазвичай ті, хто сіє на своїх ділянках мак «на пиріжки», дуже добре обізнані з тим, що порушують закон. Проте йдуть на ризик свідомо — а раптом усе–таки у високих посівах кукурудзи ніжно–фіолетові квіти ніхто не помітить? Та при цьому варто пам’ятати, що такий ризик тягне на 310–ту статтю Кримінального кодексу (це якщо на плантації нарахують понад сто стебел маку), яка передбачає покарання у вигляді штрафу розміром до 8,5 тисячi гривень або й до трьох років обмеження волі чи до семи років позбавлення волі — залежно від ступеня тяжкості скоєного злочину. Городники, на ділянках яких буде виявлено до ста стебел маку, відповідатимуть перед законом за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 106 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до рішення суду, громадянин муситиме сплатити від 306 до 1700 гривень штрафу.
Правоохоронці попереджають, що ховати мак на своїх приватних ділянках безперспективно, адже в багатьох регіонах для цього нині вже використовують авіатехніку — спеціальні невеликі літальні апарати, з яких дуже добре видно цвіт опійних рослин. Оперативники зауважують, що традиційна для нас начинка в пиріжки ще не скоро стане рослиною в законі. Адже використання синтетичних наркотиків наркозалежними поєднане з певними труднощами — їх важко купити та й дорого, тож вони часто вдаються до старого способу виготовлення та вживання опію ацетильованого із нарковмісного маку або марихуани — суміші подрібнених частин конопель. Про це варто не забувати тим, хто попри заборону все ж сіє традиційний для української кухні мак.
Нагадаємо, що триватиме спецоперація з виявлення опійних рослин до кінця вересня.