Щодо показника розшарування суспільства за доходами Україна знаходиться в середині світового рейтингу. США, зокрема, мають більше співвідношення доходів — 10% найбільш і найменш забезпечених. Проте є кілька «але». Ті 10% громадян США з малими доходами в Україні вважалися б середнім класом. Можна порівняти мінімальну зарплату (євро/місяць): Швейцарія — 1900, США — 1030, Словенія — 510, Україна — 107. В Україні багатство більш сконцентровано, зосереджено не у 10% населення, а у 100 сімей при владі, статки яких стрімко зростають попри всiлякі кризи. Первинне накопичення у нас відбулося не так, як у цивілізованому світі (завдяки розуму та праці, приклад — Білл Гейтс), а завдяки шахрайській приватизації. Саме тому нашi багатії морально зобов’язані ділитися з бідними. Хоча для олігархів мораль небагато важить. Такі гасла проголошувалися багато разів і багато ким, особливо перед виборами. В Україні якесь благочинство є, але наших «благодійників»–олігархів неможливо порівняти з Баффетом і Гейтсом, які віддали на допомогу бідним половину своїх статків. Про закон щодо оподаткування багатства говорять давно, але i віз, і «кравчучка», i «кучмовозик» з доходами і донині на тому ж місці.
Нарешті півроку тому з ініціативи Тiгіпка з’явився проект закону про податок на розкіш як поправки до Податкового кодексу. Нині закон «удосконалює» уряд: граничні для розкоші 200 кв. м житла замінили на 120 м кв. загальної площі, подібне вчинили і для заміських будинків; розширили поле оподаткування і для власників авто — тепер воно вважається розкішним, якщо об’єм двигуна більше 3,4 л. Фактично до податку долучили і середній клас.
Запропонований податок буде важким в адмініструванні; встановлені показники розкоші недосконалі, розкіш у гривневому еквіваленті визначається неоднозначно: вартість 1 кв. м у Києві на Печерську та на околицях Сум дуже різна; є іномарки з об’ємом двигуна 3 л, ціна яких захмарна.
У законі також пропонується змінити ставки оподаткування доходів фізичних осіб. Нині чинні дві ставки: 15% і 17%, це пародія на прогресивну шкалу податків. Проект передбачає підвищення верхньої ставки до 20%, але це теж є пародією на прогрес: у переважній більшості країн максимальна ставка прогресивного податку вдвічі більша. У Швеції, Бельгії, Нідерландах, Данії, Австрії максимальна ставка перевищує 50%; у США діє діапазон 10—35%, у Китаї — 5—45%. Президент Франції Олланд пообіцяв підняти ставку для багатих до 75%; це, може, й забагато, але у соціаліста почуття соціальної справедливості вище, ніж у КПУ.
Президент Янукович порадився з Ахметовим, Пінчуком, Жеваго, ті дозволили ввести закон, отже, його буде прийнято. Але що з того матимемо ми? Олігархи реєструватимуть свої літаки та яхти в офшорних зонах, доходи пустять через офшори, квартири запишуть на тещу, фінансові втрати зведуть до мінімуму. Вихід вони знайдуть, зумів же «реформатор» Тiгіпко продати банк через офшор і законно не сплатити нічого до держбюджету. Народу обiцяють — буде краще, але влада зробить як завжди.
Для рядових українців iз 1 березня подорожчали вода і водовідведення, Хорошковський пообіцяв підвищення тарифу на електрику, нас очікує підвищення комунальних тарифів одразу після виборів. Трудящі Донбасу, Криму, Одеси одержать як компенсацію другу державну мову — бланки рахунків за комунальні послуги будуть російською...
Ігор ДЕМ’ЯНЧУК,
кандидат технiчних наук
Київ