Зі зрощеною грудною кліткою та з однією печінкою на двох дівчата з’явилися на світ 25 травня в пологовому будинку першої міської лікарні міста Краматорська. Майбутня мама сама прийшла у приймальне відділення, коли в неї відійшли води. Жінці зробили ультразвукову діагностику — виявилося, буде двійня. Лікарі призначили кесарів розтин.
Після пологів унікальних малюків терміново перевели до Донецької обласної дитячої лікарні. Зараз близнят доглядають саме там. «Наразі дівчатка перебувають у вкрай важкому стані. У них вади, несумісні з життям, — зрощені серця. Їхня подальша доля і досі вирішується. Зараз триває етап обстежень i дiагностики, пiсля якого буде прийнято рiшення щодо подальших реанiмацiйних втручань. Уже був скликаний не один консиліум у Донецьку. Тепер проходить нарада провідних лікарів у столиці. Міністерство охорони здоров’я взяло цю справу під свій контроль. Поки що невідомо, якого висновку щодо комплексного лікування дійдуть фахівці та експерти», — розповіла «УМ» завідувач відділення реанімації Донецької обласної дитячої лікарні Ольга Іващенко.
Робити якісь прогнози лікарі та експерти не поспішають. «Сказати зараз що–небудь важко. Для цього треба ретельно вивчити всі результати аналізів та проведених досліджень. До нашого центру по допомогу поки що не зверталися», — зазначив у розмові з «УМ» головний лікар Науково–практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України Володимир Жовнір.
Фахівці стверджують: причинами таких аномалій можуть бути найрізноманітніші фактори, оскільки конкретна причина появи на світ сіамських близнюків iз такими незвичними зрощеннями наукою достеменно не досліджена. Серед аспектів, які впливають на такі випадки, можуть бути вживання матір’ю під час вагітності алкоголю, нікотину, дешевих продуктів із високим вмістом ГМО, намагання перервати вагітність штучним методом на ранньому періоді, іонізуюче випромінювання, негативний вплив зовнішніх чинників навколишнього середовища, гормональна недостатність вагітної жінки, недостатній хромосомний рівень. «У процесі зачаття дитини під час утворення стовбурових клітин у мезодермі мiг відбутися генетичний збій, тому органи почали рости неправильно. Такі патології виникають переважно саме тоді, коли дитина небажана. Оскільки в такому випадку матері починають робити парові процедури, перетискати живіт, п’ють пігулки і різні настоянки, які негативно впливають на плід (що все ж виживає) не відвідують клініки для обстеження і діагностики плоду», — пояснює «УМ» викладач природничих дисциплін комунального вищого навчального закладу «Олександрійського педагогічного коледжу імені В. Сухомлинського», фахівець у галузі генетики Галина Столяр.
Завдяки сучасним методикам, нововведенням мікрохірургії та дорогому обладнанню, кажуть лікарі, сьогодні можна здійснити розділення дівчат–близнюків iз Донеччини. Печінку і два серця реально розділити. Однак, незалежно від результатів операції, довго сіамські близнюки, як правило, не живуть. Середній вік їхнього життя сягає від 5 до 40 років. Нині ж донецькі дівчатка навіть не дихають самостійно — за них це робить апарат штучної вентиляції легенів. Виявити таку патологію на ранньому терміні допомогло б вчасно зроблене УЗД. Але мама малюків, як виявилося, за всю вагітність жодного разу не була у лікаря. Жінка все ще перебуває у Краматорському пологовому будинку, де відновлюється після операції. Про батька близнят даних немає. Тож, крім лікарів, малюків ніхто не провідує.