«Домашнє завдання» на літо

24.05.2012
«Домашнє завдання» на літо

Вода, сонце, свіже повітря і гарний настрій — найкраща терапія влітку. (Фото з сайту modern–lady.ru.)

«Ура, канікули!» Активний сезон відпочинку розпочнеться буквально за лічені дні. Як використати літні місяці, аби діти максимально набралися здоров’я і заслужено «перевели подих» після напружених шкільних буднів і свят? Адже впродовж навчального року сучасні школярі трудяться по 9—10 годин на добу. Саме стільки займають уроки в школі, приготування домашніх завдань, читання, музичні заняття, спортивні тренування та інші «гуртки за інтересами». Навантаження для дітлахів часом перевершує робочий день дорослих. І це, на жаль, позначається на їхньому здоров’ї. Тож перше, що можуть і повинні зробити батьки влітку, — зміцнити здоров’я дитини. Адже від того, як вона відпочине та набереться сил, залежить не тільки її працездатність і успішність у навчанні, а й уміння радіти життю. Тож ці три місяці треба правильно організувати.

 

Подалі від «стрілялок–доганялок»

Найкраще, кажуть дитячі психологи, коли у батьків буде план на літо, який вони обговорять разом із дитиною. Скажімо: «Два тижні проведеш у таборі, ще на три поїдеш у гості до бабусі, потім разом iз татом — на море, а з мамою місяць поживеш на дачі». Немає значення, які саме пункти плану ви узгодите, важливо, щоб канікули були певним чином організовані. Багато сімей планують літо спільно з родинами друзів: «Три тижні ваша дитина поживе з нашою у нас на дачі, потім — навпаки. У липні вони їдуть на море, а в серпні йдемо в тижневий похід». Маючи план, діти живуть майбутніми подіями, готуються до них, освоюючи туристичне спорядження чи вивчаючи фотосправу.

— Найкраще, якщо у вас є можливість поїхати з донькою чи сином у будинок відпочинку або санаторій, відправити дитину до заміського табору. Але якщо частину літа вона проводить удома, зробіть усе, аби попередити її безперервне «спілкування» з телевізором або комп’ютером, — радить київський психолог Валерій Науменко. — Нехай ваш малюк займається спортом, грає в рухомі ігри на повітрі, освоює гітару, збирає моделі техніки. У світі — безліч захоплюючих речей. Пам’ятайте: найбільш утомливі для дітей — комп’ютерні ігри, розраховані на швидкість реакції, коли потрібно «стріляти» чи «доганяти». Тож, якщо вдень дитина сидить удома, намагайтесь увечері та вихідними днями якомога більше часу разом проводити на вулиці — грайте у футбол, катайтеся на велосипеді, роликах, ходіть купатися. І нехай вас не зупиняють клопоти по господарству: здоров’я дітей — важливіше.

Спати побільше. Але — не до обіду...

На канікулах підлітки часто прагнуть попрацювати, заробити на кишенькові витрати. Це також краще обговорити на сімейній нараді. Завчасно довідайтесь, де ваше чадо могло б попрацювати, яким буде навантаження, хто несе відповідальність за безпеку, скільки дитина зможе заробити. І далі цікавтеся, чим зайняті син або донька, як довго триватиме робота і в яких умовах, аби дитина не переоцінила свої сили і не зашкодила здоров’ю непосильними навантаженнями.

Слід подбати і про безпеку дитини, особливо якщо вона залишається без нагляду дорослих. Канікули значно збільшують ризик не тільки вуличного, а й побутового травматизму, застерігає Валерій Науменко. Якщо дитина самостійно вирушає в музей, комп’ютерний клуб чи в гості до бабусі, порадьте їй, яким транспортом краще туди дістатися. Упевніться, що вона благополучно доїхала, нагадує лікар.

Пан Валерій також радить перевіряти дитяче спортивне спорядження: самокат, велосипед, ролики, бадмінтон. Батьки мають пересвідчитися, що з екіпіровкою все гаразд — вона повинна бути зручною і безпечною.

Найскладніше питання канікул — режим дня. Ранній підйом набридає дітям упродовж навчального року, тож улітку малеча часто спить ледве не до обіду, а потім пізно лягає. А це — не найкращі звички, вважає дитячий психолог. «Прагніть усе ж таки зберігати більш–менш звичний режим. Це не означає, що якісь винятки недопустимі, але вони мають бути розумними. Дітям молодших класів бажано спати 10 годин на добу, дітям середнього і старшого віку — 9».

«Власна» грядка замість чипсів

Улітку батьки часто втрачають контроль за харчуванням дитини. І кишенькові гроші донька чи син витрачають на чипси, морозиво, газовану воду, на похід у заклади фаст–фуду. Здоров’ю, звісно, це користі не дає. Молодому організму більше потрібні молочні, овочеві, фруктові страви, повноцінні сніданки і обіди. Спробуйте захопити дитину кулінарними ідеями: доручіть їй «змайструвати» смачний салат або десерт з ягід, які щойно достигли у вашому саду, залучіть до приготування пирога або свіжого соку. І не забувайте хвалити, дегустуючи «кулінарні шедеври» малого помічника. Це найкращий стимул до здорового харчування. Як і власний приклад батьків, до речі.

Якщо проводите літо на дачі, запропонуйте синові або доньці посадити «власну» грядку овочів або ягід. Відомо, як діти люблять учити дорослих. Якщо вам вдасться зацікавити їх темою здорового харчування, потім самі вислуховуватимете лекції про користь і шкоду тих або інших продуктів.

Що Греція, що Азов — аби був здоров

Оздоровлення дошкільнят також має нюанси, які батькам варто враховувати. З маленькою дитиною, якій не виповнилося трьох років, педіатри не радять їхати далеко від рідної місцевості. Адже адаптаційний період може знівелювати оздоровчий ефект від поїздки. Однак навіть 5—7–річна дитина потребує адаптації, яка, на думку лікарів, може зайняти днів сім.

— Менше, ніж на два тижні, вивозити дитину на море я б не радила, — зауважує столичний лікар–педіатр Наталія Калініченко. — За сім днів, змінивши обстановку, може відпочити доросла людина, але не малюк. На відпочинку не можна забувати про режим. Обов’язковим залишається денний сон, увечері дитину також слід вкладати до ліжка вчасно. Намагайтеся, щоб малюк не збуджувався надмірно, хоча б у перші дні після приїзду на нове місце.

Найбільша небезпека літнього відпочинку, на думку багатьох батьків, — кишкові отруєння. Але це не так, застерігають педіатри. Влітку дітлахи однаково легко «підхоплюють» і ангіну, і ГРЗ. Щодо кишкових розладів, то часто їх провокують віруси, що містяться у «новій» воді, до якої дитина не звикла. Зазвичай, це минає швидко і не потребує лікування антибіотиками. Складні кишкові інфекції — наслідок немитих рук, фруктів, неякісних продуктів — улітку якраз не виходять на перший план, каже Наталія Калініченко.

Дитину, яка часто хворіє (понад п’ять разів на рік), лікарі насамперед радять оздоровити на морі.

— Морський відпочинок рекомендуємо малюкам з аденоїдами, частими застудами, бронхітами, шкірними проявами алергії, — пояснює Наталія Калініченко.— Однак із південним сонцем слід поводитись обережно. На пляжі дитині можна бути до 11–ї ранку і після 17–ї. Але навіть у години, коли сонце менш активне, стежте, аби у малюка на голові була панамка, а відкриті ділянки шкіри змащуйте кремом від сонця з високим ступенем захисту. Це попередить опіки.

На думку лікарів, великої різниці між Азовом, Кримом, Туреччиною чи Грецією в плані оздоровлення дитини немає. Тут вибір залежить від фінансових можливостей і бажань батьків. Однак лікарі просять враховувати один суттєвий момент: дорожні умови. Якщо дитина маленька, можливо, варто відмовитись від поїздки потягом, яка займає добу. Для дитини 3—5 років мандрівка літаком може стати стресом. Якщо вирушаєте в авто, не поспішайте відчиняти вікна і вмикати кондиціонер, інакше відпочинок може початися із застуди. Ідеально, коли машина для мандрівок iз дитиною оснащена клімат–контролем. Інакше, кажуть педіатри, все–таки краще віддавати перевагу потягу.

Босоніж за сонцем

Та найкращий відпочинок для малюка, який живе в місті, — поїздка в село до бабусі або на дачу — подалі від «цивілізації». Наталія Калініченко, яка має багаторічний досвід лікування дітей, стверджує: ті хлопчики та дівчатка, які проводили канікули в селі, значно менше хворіли узимку. Адже на «справжній природі» дитина має можливість досхочу набігатися босоніж по теплій землі, напитися джерельної води, подихати свіжим повітрям, засмагнути (а не згоріти) на сонці.

— У селі дитина зазвичай цілий день бігає надворі: трохи на сонці, трохи в затінку. І це добре, бо малюк не печеться постійно під гарячим промінням, — пояснює Наталія Володимирівна. — На сонці в організмі виробляється вітамін D, який сприяє поліпшенню фосфорно–кальцієвого обміну.

Саме на канікулах у бабусі, а не на морі, геліотерапія (так лікарі називають оздоровлення сонячними ваннами) найбільш сприятливо впливає на дитячий організм. Під час прогулянок дитина частіше бігає, стрибає. Активні рухи поліпшують обмінні процеси в організмі й забезпечують надходження кисню в усі тканини.

— У селі, на дачі не примушуйте дитину взуватися, — закликає педіатр. — Нехай побігає босенькою по землі, траві чи теплому піску. Такий природний масаж ступнів поліпшить роботу всіх органів і систем. Та й тепла поверхня землі глибоко прогріє дитячі ніжки. Таке нікому ще не нашкодило.

Важливо, на думку пані Наталії, щоб дитина мала змогу хоча б через день купатися в прохолодному ставку чи річці. У воді судини тіла звужуються, а на сонці розширюються. Таким чином тренується уся серцево–судинна система.

«Літо слід використовувати для оздоровлення природними методами, — переконана дитячий лікар. — Тим паче що така терапія майже нічого не коштує».

 

ВАЖЛИВО!

Збираючись iз дитиною на відпочинок, не забудьте покласти в дорожню сумку аптечку. У ній насамперед мають бути засоби проти жару, таблетки від кашлю і болю в горлі, сорбенти, ферменти, пробіотики, засоби проти алергії, від укусів комах, краплі для носа і очей.

 

ДО РЕЧІ

Зміна сезону часто викликає загострення хронічних хвороб. Якщо у вашої дитини є проблеми зі здоров’ям, візьміться за них улітку. Під час навчального року не завжди просто викроїти час для візиту до лікаря. Скористайтеся канікулами, аби проконсультувати дитину у педіатра, отоларинголога, окуліста, стоматолога, ортопеда. Дитині не завадять курс фізіотерапевтичних процедур, загартування або вправи з корекції постави.