Напередодні відзначення 151–ї річниці від дня перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі в Каневі на стіні Успенського собору встановили новий годинник. Як розповів настоятель Успенського собору отець Георгій, діаметр курантів, виготовлених на Київському годинниковому заводі, більше півметра. Він має два циферблати — на фасаді та на стіні, котра виходить до дороги. Годинник схожий на той, який був на цьому величному храмі 22 травня 1861 року, коли відспівували Кобзаря, про що свідчить світлина тих часів.
Встановлення курантів, з яких тепер над містом звучать передзвони та молитва «За Україну», — це початок реставрації самого собору, яку планують завершити до 2014 року — до 870–ї річниці цієї визначної пам’ятки архітектури XII століття. Тож 22 травня саме в цьому історичному храмі й розпочалася заупокійна літургія в пам’ять про Тараса Шевченка. В цей день у Каневі було досить людно, адже вклонитися Кобзареві з’їхалося чимало люду з усієї України. Після молебню в Успенському соборі розпочалася традиційна урочиста хода на Тарасову гору — «Останнім шляхом Кобзаря».
«Ми приїхали в Канів зі Львова і йдемо з усіма на Чернечу гору, аби вшанувати великого українця Тараса Шевченка», — говорить «УМ» Емілія Стрембіцька. Під Чернечою горою колону людей зустрічають прапори Партії регіонів. Інших партійних прапорів не видно. Це діє на людей негативно. «Відколи це партійний стяг «регіоналів» став другим державним?» — голосно дивується жіночка у вишиванці. До речі, цього дня як ніколи багато людей прийшло на Чернечу гору саме у вишиванках. Були і дуже колоритні сорочки. «Приємно, що у вишитих сорочках так багато молоді. Бачите, як гарно виглядає наша вишиванка у парі з джинсами», — ділиться враженнями канівчанка Ніна Поповиченко.
Тим часом люди піднімаються на гору і кладуть до могили Тараса Шевченка півонії, гвоздики та ромашки. Принесли квіти Тарасові й радник Президента Ганна Герман та черкаський «губернатор» Сергій Тулуб. Треба сказати, що цього травня делегація урядовців як ніколи була малочисельною, зате черкаська об’єднана опозиція, в яку входить 23 політичні партії та громадські організації, вшанувала Кобзаря незвичайною акцією — розгортанням біля підніжжя Чернечої гори найбільшого в Україні державного прапора, розмір якого — 30 на 45 метрів. «Нас вразило те, що допомогу в розгортанні державного стяга висловили бажання надати російськомовні люди, котрі приїхали на Тарасову гору в цей святий день. Адже тут дух Шевченка, його єство. А Шевченко та державний прапор — це символи, навколо яких можна об’єднати українців», — говорить «УМ» Тетяна Воронцова, прес–секретар Черкаської об’єднаної опозиції.
«Розгортанням прапора ми продовжили акцію — «У своїй хаті — своя правда, і сила, і воля», започатковану цієї весни в Холодному Яру. В її рамках плануємо побувати з цим державним прапором в усіх райцентрах Черкащини», — додає координатор Ради опозиційних сил Черкащини Леонід Даценко. Він каже, що для опозиції сьогодні основне завдання — це не зійти з демократичного шляху, а набиратися сили для такої боротьби треба в таких святих для українців місцях, як Тарасова гора.
Вшанування Кобзаря завершилося біля підніжжя Чернечої гори, де на Співочому полі можна було ознайомитися з виставками майстрів народної творчості, подивитися та придбати картини, гончарні вироби, вишиті речі, а також послухати концерт за участю професійних та аматорських колективів Черкащини.