Кремль позбувся останнього найбільш масштабного оплоту наших співвітчизників, які проживають на території Російської Федерації. Так, днями Верховний суд РФ ухвалив рішення про ліквідацію Об’єднання українців Росії (ОУР) — організацію, яка мала представництва у більшості регіонів країни. Таким чином, Феміда задовольнила позов Міністерства юстиції РФ, яке наполягало на закритті організації з 20–річною історією формально через те, що її лідер Валерій Семененко нібито в період тимчасового припинення ОУР виступав від її імені в російських засобах масової інформації. Попри незгоду захисників суддя Верховного суду Російської Федерації Микола Романенков оголосив про ліквідацію Об’єднання українців.
Утім іншого, схоже, ніхто й не очікував. Ще 27 січня 2010 року цей же суддя ухвалив аналогічне рішення — про ліквідацію Федеральної національно–культурної автономії українців Росії (ФНКА УР), яка існувала з березня 1998 року. Тоді Микола Романенков задовольнив позов активіста фонду «Родіна» Олексія Журавльова, який заявляв, що ФНКА УР «веде політичну діяльність, прославляє бандерівців і виливає негатив на Росію». Відтак, очевидно, обидва рішення є, швидше, політичними, адже впродовж двох років на підставі відверто мізерних і несерйозних звинувачень ліквідовано одразу дві ключові українські організації з багаторічною історією.
Окрім того, Мін’юст Росії не надав жодних доказів винуватості ОУР, що зайве свідчить про політичний підтекст справи, в чому переконана і народний депутат ВР України Лілія Григорович («НУНС»). «Це цілком відкритий і неприхований тиск iз боку Кремля на Україну, який засвідчив, що між нашими країнами, на превеликий жаль, не існує жодних дружніх, братських чи партнерських стосунків, — каже Лілія Степанівна «УМ». — Тоді як на території нашої держави безперешкодно діють безліч як громадських, так і культурних російських організацій (попри те, що ми давно мовчимо, скільки в Росії діє українських шкіл, дитсадків і бібліотек), Кремль не посоромився вкотре продемонструвати своє зневажливе ставлення до України та її громадян».
Відтак, каже Лілія Григорович, уже сьогодні у парламенті об’єднана опозиція має висловити свою точку зору на такі дії російської влади, а сама нардеп обіцяє обов’язково звернутися з відповідним депутатським запитом до вітчизняного Міністерства закордонних справ та російської влади: «Це має бути тест для лідерів об’єднаної опозиції, які мають стати на захист українців Росії».
«Зрозуміло, що таке рішення (про ліквідацію ОУР. — Авт.) ухвалювалося не в суддівському кабінеті, а «нагорi». Попри заклики української діаспори, влада Росії таки пішла на ліквідацію фактично останньої української організації такого масштабу на теренах Російської Федерації. Нині вирішують питання про подання апеляції на рішення суду, втім, на мою думку, це ні до чого не призведе. Тому українці Росії вже готуються до загальних зборів 9 червня, на яких вирішать, що робити далі, — каже «УМ» лідер ліквідованої ОУР Валерій Семененко. — Не виключаю, що на місці забороненої організації постане нова. Наразі ми ще вирішуємо, яка назва надаватиметься. Можливо, асоціація, але швидше за все, це буде Спільнота українців Росії».
Сам Валерій Семененко хоча і має намір брати участь у розбудові нової структури, втім очолювати її не буде. Каже, лише таким чином новоствореній організації вдасться уникнути проблем, хоча б у процесі своєї реєстрації: «Ми відчуваємо шалений тиск. Тому в майбутньому мусимо докласти всіх зусиль, щоб уникнути нових переслідувань. На жаль, дії української влади мали суто декларативний характер, тому цілком зрозуміло, що всі судові позови завершилися саме так».