Донедавна вирубувати дерева, чагарники, зносити чи пересаджувати газони і квітники забудовники в Україні могли тільки за наявності спеціального дозволу (ордера). Цей документ, після рішення про землевідведення, видавали за рішенням виконкому місцевої ради з урахуванням акта обстеження зелених насаджень, погодженого з місцевими органами Міністерства екології та природних ресурсів. В акті обстеження та в ордері містилася конкретна інформація про зелені насадження (порода, діаметр стовбура, кількість, ступінь пошкодження, адреса розташування). За кожне зрубане дерево забудовник мав сплатити компенсацію.
Та відтепер цю схему спрощено. Залишивши обов’язковою сплату компенсації, Кабінет Міністрів скасував видачу ордерів на вирубування насаджень. Таким чином, надалі думку екологів можна повністю ігнорувати. Директор департаменту Мінрегіонбуду Олександр Ігнатенко пояснює доцільність змін так: «Коли орган місцевого самоврядування виділяв земельну ділянку, то вже розумів, що із зеленими насадженнями відбуватиметься якась зміна. Тепер забудовнику, щоб вирубати дерева, досить повідомити про початок будівництва архітектурно–будівельну інспекцію».
Директор Інституту міста Олександр Сергієнко в коментарі «УМ» зазначив, що забудовники довго домагалися цього спрощення. І лише для того, аби скоротити на одну ланку кількість хабарів, які отримують держустанови. «У пострадянські часи, коли не було будівельного буму, система працювала так: забудовник компенсував вартість усіх вирубаних насаджень і отримував ордер. Коли місто почало розбудовуватися, з’явилися, крім компенсацій, ще й хабарі на отримання ордерів. І, зрозуміло, забудовники почали «проштовхувати» ідею спрощення процедури отримання дозволів на вирубку, — каже пан Олександр. — Але сказати, що тепер вирубуватимуть більше чи менше, — це некоректно. Просто забудовник зекономить».
Ігор Луценко, активіст ініціативи «Збережи старий Київ», додає, що спрощення, за законом, має оминути і без того знезеленену столицю. «У Києві діє мораторій на видалення зелених насаджень. Тобто постанова Кабміну, рішення Київради на цей мораторій вплинути не можуть. Інша справа, що цей мораторій не виконується, і ми маємо проблеми. Треба вимагати його дотримання», — наголосив Ігор у коментарі «УМ».