Минула неділя в Європі стала справжнім днем виборів. Окрім Греції, новий парламент обирали також вірмени, а громадянам Сербії випало обновити одразу всю владну вертикаль: там одночасно відбулися і парламентські, і президентські, і вибори до місцевих органів влади.
Сербія: влада програла, але всі хочуть у ЄС
Вибори 6 травня вважалися ключовими для вибору стратегічного курсу Сербії: громадянам належало визначити, куди піде країна — до Європи чи в обійми Росії. І результати цих виборів, схоже, розділили сербів іще більше, ніж і без того запекла виборча кампанія. Демократична партія на чолі з президентом Борисом Тадичем, яка досі перебувала при владі, спромоглася зробити Сербію офіційним кандидатом на членство в Європейському Союзі. На цих виборах партія йшла у складі демократичного проєвропейського блоку «Вибори за краще життя — Борис Тадич». І програла: разом «тадичівці» здобули лише 68 із 250 парламентських місць. Натомість популістський опозиційний блок «Зрушимо Сербію», ядром якого є Радикальна партія на чолі з екс–націоналістом Томіславом Ніколичем, отримала 73 мандати, повідомив вчора сербський Центр за вільні вибори і демократію.
Сюрпризом став високий результат Соціалістичної партії покійного президента Слободана Мілошевича — вона здобула 45 депутатських мандатів. Це дає соціалістам козир у коаліційних перемовинах, найімовірніше, із демократами під проводом Тадича. Активність виборців становила 59%.
Майбутній парламент буде строкатим, бо до його складу увійшла ще низка середніх чи карликових партій, дві з яких репрезентовані лише одним депутатом кожна. Саме з цієї політичної мішанини має народитися майбутня коаліція, варіантів якої наразі є щонайменше чотири.
А президентські вибори ще тривають — 20 травня відбудеться другий тур, у якому зійдуться чинний президент 54–річний Борис Тадич (25% підтримки у першому турі) та 60–річний лідер радикалів Томіслав Ніколич — він відстав від лідера трохи більше, ніж на один відсоток. Загалом, і президентські, і парламентські вибори позначені консенсусом між суперниками — усі провідні політичні сили поділяють ідею вступу Сербії до Євросоюзу. Навіть Ніколич, якого свого часу вважали політичним спадкоємцем Слободана Мілошевича.
Вірменія: перемога влади і трагедія
На парламентських виборах у Вірменії правляча Республіканська партія, яку очолює президент країни Серж Саркісян, за попередніми підрахунками, отримала 44% голосів. Головний суперник республіканців, партія «Квітуча Вірменія», посіла друге місце з 30%. Як повідомила вчора після обробки більше половини бюлетенів ЦВК Вірменії, п’ятивідсотковий бар’єр також подолали Вірменська Революційна Федерація «Дашнакцутюн», «Спадщина» та «Орінац Еркір» (усі — трохи більше 5%).
У нещодавно ухваленій резолюції Європарламенту наголошується, що перебіг виборів у Вірменії матиме ключове значення для відносин цієї країни з Євросоюзом. Попередні парламентські вибори 2007 року ОБСЄ визнала такими, що не відповідають демократичним стандартам.
Нинішня виборча кампанія ознаменувалася трагедією: під час мітингу Республіканської партії Вірменії, що напередодні голосування відбувся на площі Республіки в Єревані, вибухнули повітряні кульки. Опіки різного ступеня тяжкості отримало близько сотні людей, з них 25 потрапили до реанімації. Ймовірно, замість негорючого гелію повітряні кульки заповнили якимось займистим газом, тому коли від випадкової іскри з недопалка спалахнула одна, вибухнула й решта великої в’язки.