Результати дострокових парламентських виборів, які відбулися минулої неділі у Греції, посіяли в країні ще більшу невпевненість у майбутньому. Під час кризи влада зазвичай програє — у Європі ця тенденція останнім часом особливо помітна. Найпроблемніша з країн Євросоюзу не стала винятком: лівоцентристська ПАСОК (Соціалістична партія) та правоцентристська «Нова демократія», які сформували проєвропейську антикризову коаліцію в листопаді минулого року, у загальному підсумку програли меншим політичним силам, які виступають проти жорсткої економії. За результатами підрахунку 99,7% бюлетенів, «Нова демократія» посіла перше місце — майже 18% голосів, що дає їй 108 із 300 парламентських мандатів. ПАСОК із 13% прийшов до фінішу третім, отримавши 41 місце в парламенті. Для більшості колишній коаліції не вистачає принаймні двох депутатів...
Залучити до більшості третього коаліційного партнера двом «проєвропейським» партіям навряд чи вдасться: решта сил, які пройшли до парламенту, — це політичні маргінали, з якими цивілізована Європа й знатися не хоче. Найбільшою сенсацією виборів стало друге місце ультрарадикальної лівацької партії «Сіріза» на чолі з молодим політиком Алексісом Ціпрасом — 16,8% голосів (52 мандати).
Також до парламенту потрапили Компартія Греції (8,5%, 26 місць) та «Демократична лівиця» (6%, 19 мандатів). І ще одна несподіванка: уперше за майже 40 років, після повалення диктатури, подолала тривідсотковий бар’єр і пройшла до парламенту неонацистська партія «Золотий світанок» — її підтримали 7% виборців, що забезпечує неонацистам 21 парламентський мандат. Серед цього червоно–коричневого розмаїття єдиною надією «європейців» може виявитися популістська права партія «Незалежні греки», яка здобула 33 мандати.
Лідер «Нової демократії», консерватор Антоніс Самарас, не втрачає надії сформувати відповідальний проєвропейський уряд. Однак лідер лівих радикалів Алексіс Ціпрас вважає, що результати виборів дають саме йому всі підстави формувати виконавчу владу. Якщо так станеться, Європа і Греція повернуться одне до одного спиною. Лідер соціалістів Євангелос Венізелос запропонував «розглянути можливість створення уряду національної єдності», проте наразі ситуація невизначена.
У зв’язку з невизначеністю у Греції та невпевненістю стосовно курсу нового лівого французького президента вчора впали біржові індекси на фінансових ринках Азії, а потім і Європи.