Правоцентристський уряд Петра Нечаса в Чехії зіштовхнувся з давно небаченими в цій країні проявами народного невдоволення. Як повідомляє «Євроньюз», минулої суботи у Празі на вуличні акції протесту вийшло від 80 до 100 тисяч осіб. Це найчисленніші мітинги з часів повалення комуністичного режиму в Чехії 1989 року. Профспілки, які організували похід на столицю спільно з неурядовими організаціями та опозиційною Соціал–демократичною партією, закликали уряд консерватора Нечаса скасувати заплановані соціальні реформи й піти у відставку. Невдоволення викликане запланованою пенсійною та медичною реформами, а також іншими заходами заощадження, до яких влада вдалася, що зменшити бюджетний дефіцит. Зокрема, йдеться про заплановане підвищення ставки податку на додану вартість, скорочення фінансування охорони здоров’я та освіти, обмеження зростання пенсій.
Уряд Нечаса також переживає внутрішню кризу. Він сформований трьома силами правого та центристського спрямування — Громадянською демократичною партією (ГДП), ТОП 09 (абревіатура від чеського «Традиція, відповідальність, процвітання») та партією «Громадські справи». Остання, хоча і є найменшою з трьох учасників коаліції, вже встигла розпастися на два табори, в результаті чого кабінету загрожує втрата проурядової більшості у парламенті. Тож після суботніх протестів лідери правоцентристської коаліції в неділю зустрілися й ухвалили рішення про «завершення коаліційної співпраці» 27 квітня. Але, незважаючи на розпад коаліції, Петр Нечас і надалі залишиться прем’єр–міністром, а склад уряду — незмінним. Колишні коаліційні партнери обіцяли підтримати «осиротілого» главу уряду під час ключових голосувань у парламенті щодо найбільш дражливих питань: про підвищення ПДВ та замороження зростання пенсій на два роки.
Утім, як поведуться колишні коаліціонери вже в парламенті, невідомо. Якщо угоду трьох буде порушено, Чехії не уникнути дострокових виборів, на яких найбільші шанси на перемогу мають ліві. На першому місці в останньому опитуванні громадської думки опинилися опозиційні соціал–демократи Богуслава Соботки. Друге місце — за комуністами. Це свідчить про різке падіння довіри до правлячої коаліції та ГДП. Планові парламентські вибори у Чехії заплановані на 2014 рік.