Сьогодні в Національному музеї авіації та космонавтики Смітсонівського університету США особливий день: тут відбудеться урочиста церемонія прийняття легендарного космічного човника «Дискавері». А позавчора мешканці Вашингтона могли спостерігати його останню місію: шатл, розташований на спині транспортного літака «Боїнг–747», пролетів на висоті лише близько 450 метрів над центром столиці, здійснивши кілька кіл пошани над пам’ятником Вашингтону та Капітолійським пагорбом. Потім «Дискавері» назавжди приземлився в аеропорту Далласа, звідки його відбуксирували до розташованого неподалік Смітсонівського музею аеронавтики.
Щоб побачити останній демонстраційний політ «Дискавері» та попрощатися з американською легендою, на вулиці Вашингтона вийшли тисячі людей. А на світанку вівторка такий самий акт прощання здійснили мешканці Флориди, звідки «човник», який стояв на аеродромі космічного центру імені Кеннеді, забрав спеціальний транспортний «Боїнг». Цей літак виготовлено на замовлення американського космічного агентства НАСА навмисне для перевезення шатлів — саме він у 1984 році транспортував «Дискавері» на космодром у Флориді перед його першим польотом у космос 30 серпня 1984 року.
Серед тих, хто зі сльозами на очах проводжав легендарний «човник», були десятки колишніх співробітників програми шатлів та ветеранів НАСА. У космос «Дискавері» востаннє виходив у березні минулого року. На той час це був найстаріший із космічних кораблів багаторазового використання. За свою «кар’єру» «Дискавері» здійснив 39 польотів у космос — більше, ніж будь–який із шатлів. Його вважали флагманом космічної ескадрильї.
Останнім із «космічних човників» за межі земної атмосфери в липні минулого року вийшов шатл «Атлантіс». Програма кораблів багаторазового використання, що тривала 30 років, виявилася занадто дорогою.