З ініціативою запровадити європейську практику, коли ліки (окрім елементарних) продають тільки за рецептом, виступив учора Прем’єр–міністр Микола Азаров. «85% ліків люди купують без призначення лікаря, орієнтуючись на поради знайомих або рекламу. Країна охоплена самолікуванням, — зазначив вiн. — Тому призначати ліки, особливо у важких випадках, повинні тільки лікарі».
Глава уряду, кажуть медики, вочевидь, не замислився над тим, що в більшості випадків препарати для хворих і так призначають лікарі. «Рецепти нині взагалі виписують рідко. В основному вони потрібні саме для купівлі отруйних препаратів на кшталт клофеліну чи важких транквілізаторів. Адже аптека власне рецепта — офіційного документа — не вимагає. Зрозуміло, що лікуватися треба у фахівців, а не купувати самовільно пігулки. Але процедура видачі рецепта складна: слід вистояти чергу в реєстратуру, щораз записуватися на прийом до лікаря. Це створить великі черги і проблеми для хворих», — пояснює «УМ» лікар поліклінічного відділення Олександрійської центральної міської лікарні №1 (Кіровоградська обл.) Ірина Янкевич. До речі, ще одним вагомим аргументом є ціни. Лікар може виписати надто дорогі ліки, в аптеці ж хворим часто пропонують нічим не гірші, але дешевші аналоги препаратів. Але тепер за рецептами це буде просто неможливо, доводить панi Яневич.
Водночас Азаров на ці зауваження не особливо зважає і стверджує, що уряд починає підготовку до впровадження європейської практики часткової компенсації вартості ліків (у першу чергу «соціальних»), а також введення референтних (обґрунтованих, справедливих) цін на медикаменти. «В результаті вартість ліків для населення повинна зменшитись удвічі», — обіцяє Прем’єр.
Є лікарі, які мають іншу думу. «В Україні вже стало традицією ходити в аптеку, як у магазин. Люди жменями купують пігулки й не замислюються над тим, що медикаменти — це отрута, яка лише в обізнаних і кваліфікованих руках перетворюється на дієвий і лікувальний засіб. Відтак рецепт на ліки — обов’язкова необхідність», — переконує столичний лікар Сергій Матюшенко.
Якщо ідея з рецептами знайде своє продовження, то очевидно, що МОЗ зобов’яже лікарів вказувати в документі лише міжнародну непатентовану назву ліків. Принаймні це було б логічно, вважають експерти. Відтак у лікарнях та поліклініках зникнуть юрби представників фармакологічних компаній, які агітують ескулапів за свій продукт. Водночас під їхній «тиск» потраплять провізори та фармацевти, яким доведеться консультувати хворих у питанні вибору препаратів. Це замкнене коло не розірвати одним урядовим кроком, треба змінювати всю систему, певен Сергій Матюшенко.