У середмісті обласного центру Прикарпаття урочисто відкрили пам’ятник на честь 100–річчя від дня першої присяги українських скаутів, патріотичний рух яких зародився набагато раніше від пролетаризованих піонерів–ленінців. З англійської «скаут» перекладається як розвідник, а в українському варіанті він трансформувався в «пластуна» — саме так запорізькі козаки колись називали своїх найспритніших побратимів, котрі проникали в розташування ворога, аби вивідати його військові таємниці.
Автор пам’ятника — прикарпатський скульптор Володимир Довбенюк — на постамент, утворений iз двох гранітних брил, через які перекинуто символічний дерев’яний стовбур, поставив бронзову, майже 4–метрову, фігуру юнака в однострої зразка двадцятих років минулого століття з наплічником і соколом у руках. Унизу напис: «Пластунам, що не зламали своїх присяг». Саме це покоління українських скаутів брало найактивнішу участь у національно–визвольній боротьбі українського народу під час Другої світової війни та ще впродовж десятиріччя після її завершення.
Аби зібрати кошти на пам’ятник, прикарпатські пластуни півроку поспіль продавали листівки, проводили культурні заходи та аукціони. Їм допомагали колеги з багатьох регіонів держави, зокрема й Донеччини та Дніпропетровщини, а також українські студенти з Оксфордського університету. Власними силами вдалося зібрати 50 тисяч гривень, решту — 70 тисяч гривень — місцеві депутати виділили з міського бюджету. В урочистостях з нагоди відкриття пам’ятника взяли участь понад триста пластунів з Івано–Франківська, Львова, Тернополя, Києва, Луцька та Чернівців.