Київські енергетики з 10 квітня почали відключення від електроенергії столичних бюветів. Таким чином, припинили роботу 8 свердловин по всьому місту. У майбутньому знеструмити можуть не лише бювети, а й інші потужності «Київводоканалу». До таких рішучих заходів «Київенерго» вдалося через заборгованість за електроенергію. Станом на 1 квітня сума боргу становить 1 мільярд 57 мільйонів гривень.
У компанії наголошують: водоканал попереджали завчасно і про борг, і про відключення. Однак наразі не вдаватимуться до знеструмлення водозабірних і насосних станцій, бо розуміють їх значення для міста. Адже у випадку відключення більшість мешканців столиці залишаться без води у кранах. Проте у майбутньому можливий і такий сценарій. Водоканал є великим споживачем електроенергії, а борг лише зростає. «Той факт, що щомісяця «Київводоканал» тільки прирощує борги за електроенергію на 20—30 мільйонів гривень, рано чи пізно може виявитися вирішальним для припинення безоплатного споживання», – заявив директор СВП «Енергозбут» ПАТ«Київенерго» Олексій Савенков.
«Київводоканал» має свою точку зору. Там називають іншу суму боргу — 1 мільярд 8 мільйонів гривень, і вказують, що їм самим районні житлоексплуатаційні організації заборгували 800 мільйонів. Але є й інша причина. За словами радника голови правління з інформаційної політики «Київводоканалу» Вікторії Яковлєвої, різниця між собівартістю і тарифом на воду з 2009 року склала 1 мільярд 16 мільйонів гривень, що повністю перекриває суму боргу. Без компенсації різниці підприємство не в змозі сплачувати щомісячно 30 мільйонів.
«Ми постійно звертаємося до КМДА з проханням хоч частково виплачувати різницю у тарифах, однак вони поки не реагують, — коментує Вікторія Яковлєва. — Якщо так триватиме і далі — невідомо, що буде з водогоном і каналізацією. Адже ми не матимемо грошей, щоб оплатити електрику, не кажучи вже про модернізацію водоканалу».
Зазначимо, що профспілка енергетиків ще 29 березня звернулася до Президента з проханням змусити підприємства водопостачання погасити борги. Профспілка також просить регуляторні органи втрутитися у тарифну політику, аби змінити теперішні ціни, які вважає необґрунтованими. У «Київводоканалі» також хочуть змінити тарифи на економічно обґрунтовані. Але такі повноваження має лише Національна комісія з регулювання питань ЖКГ.
Юрій ПРИМАЧУК