Минулого четверга просто у залі суду приміряв наручники екс–міністр охорони навколишнього природного середовища 61–річний Георгій Філіпчук. Протягом усього процесу підсудний перебував на підписці про невиїзд, тож взяття його під варту одразу після оголошення вироку Солом’янським райсудом столиці та «поселення» до Лук’янівського СІЗО було для пана Філіпчука неочікуваним. Народний депутат другого, третього та шостого скликань, академік до останнього вірив у виправдальний вирок Феміди.
Утім Георгій Георгійович став третім представником уряду Тимошенко, який отримав реальний термін «колючки» (після самої екс–Прем’єрки Юлії Тимошенко та екс–глави МВС Юрія Луценка). Згідно з вироком суду, оголошеного суддею Володимиром Мельником, пана Філіпчука засуджено до трьох років позбавлення волі за тією ж 365–ю статтею Кримінального кодексу, що і його колег по уряду — перевищення влади або службових повноважень. Йому також заборонено впродовж трьох років обіймати державні посади та позбавлено першого рангу держслужбовця.
Адвокат Філіпчука Микола Шупеня вже заявив, що його підзахисний обов’язково оскаржуватиме цей вирок, тож до розгляду апеляції екс–міністра «на зону» його не відправлять. «Вважаємо, що державі не спричинено ніяких збитків. Ми підтверджуємо це висновками судових експертів, у тому числі Інституту судових експертиз, — каже пан Шупеня. — Упродовж року ні захист, ні мій підзахисний особисто не перетворювали цю справу на політичну. Його позиція полягала в тому, щоб суто правовими засобами довести свою невинність у спричиненні збитків державі».
Варто зауважити, що пану Філіпчуку слідство інкримінувало перевищення влади під час укладання угоди з юридичною фірмою щодо надання Мінприроди консультацій під час розгляду спору в міжнародних юридичних інститутах iз приводу розірвання угоди, укладеної між урядом і компанією Vanco International ltd. про розробку шельфу Чорного моря. Не дивно, що партія «Батьківщина» вже назвала засудження Філіпчука помстою за скандальну справу Vanco. Мовляв, їхній однопартієць «намагався захистити державну власність від банди Януковича» і постраждав за це, «поповнивши лави політичних в’язнів».
«Саме Філіпчук як профільний міністр боровся в судах за шельф Чорного моря, який за безцінь відбирала в держави компанія Vanco, — йдеться у заяві партії. — Це банальна помста за перешкоджання отриманню надприбутків».
Поза політичними емоціями є й юридичні обставини справи Філіпчука: в питанні чорноморського шельфу він виконував колегіальні рішення Кабміну (за які кримінальна відповідальність не передбачена у принципі), а також доручення Прем’єра Тимошенко. «Всі ці матеріали ми брали з собою, вони досліджувалися судом, але, на жаль, не враховані», — дивується адвокат Шупеня.
Засудження пана Філіпчука за виконання колегіального рішення уряду стурбувало і його колегу, екс–главу МЗС, а нині заступника голови політради партії «Наша Україна» Володимира Огризка. Відомий дипломат обурюється тим, що екс–міністр сидить за ґратами через рішення, ухвалене більшістю міністрів кілька років тому.
Вирок Філіпчуку різко засудила депутат німецького Бундестагу від фракції Зелених Віола фон Крамон. «Цим вироком Україна знову продемонструвала, що її судова система є політично вмотивована і порушує конституційні норми, — заявила вона у коментарі Deutsche Welle. — Своїми теперішніми діями український уряд перешкоджає тому, що між Україною і ЄС Угода про асоціацію могла б бути завершена найближчим часом».