Лишилося всього два місяці до визначної події в історії вітчизняного спорту та України взагалі — початку фінальної частини чемпіонату Європи з футболу. Вчора на базі Інституту Горшеніна в Києві провели «круглий стіл» із ключовою назвою–запитанням: «Чи стане Євро–2012 шансом для України?» Експерти говорили про готовність країни до чемпіонату, відповідність інфраструктури й сервісу очікуванням Європи, а також фінансові перспективи і наслідки турніру для держави та пересічних українців.
У інфраструктуру до Євро–2012 Україна вклала більше 4 млрд. дол. У середньому — по мільярду на кожне місто–господар. Це дороги, готелі, стадіони, аеропорти. За даними Бі–Бі–Сі, цьогорічний чемпіонат Європи коштуватиме у 40 разів дорожче, ніж Євро–2008, проведене спільно Австрією і Швейцарією, і в сім–вісім разів дорожче, ніж Євро–2004 Португалії. Відмінність — у різних початкових позиціях для підготовки. У тих самих альпійських країнах якісні шосе й готелі є «за умовчанням». Для нас же ЧЄ–2012 став підставою тягнутися до стандартів західноєвропейської інфраструктури.
«Дохід від чемпіонату для України становитиме від 300 до 500 млн. дол., — прогнозує управляючий партнер інвестиційної компанії «Капітал Таймс» Ерік Найман. — І треба розуміти — це не прибуток, а тільки валовий дохід держави».
«Якщо після чемпіонату Україна отримуватиме від спортивної інфраструктури 200 млн. дол. на рік, то чемпіонат можна буде вважати вдалим», — каже у свою чергу Євген Червоненко. Він тепер працює в Міністерстві з надзвичайних ситуацій, а п’ять років тому, в часи Ющенка/Тимошенко, коли Україна лише отримала право проводити Євро–2012, очолював нацагентство з підготовки до Євро. Червоненко навів приклад Торонто, де центральний стадіон використовують 300 днів на рік — на ньому святкують весілля, проводять концерти, гонки, тому об’єкт активно дає прибуток. В Україні такого досвіду ще бракує, але в будь–якому випадку ЧЄ відкриє іноземцям новий туристичний маршрут. І можливо, їм захочеться ще раз сюди приїхати, уважніше роздивитись країну. І тут важливо не зіпсувати перше враження.
Як відзначив Артем Франков, редактор журналу «Футбол», «на заході про Україну склалося враження, як про дику країну в плані цін. В Києві і у Львові ціни в готелях вищі, ніж у містах Західної Європи. Навіть мільярдер не хоче платити тисячі євро за добу, бо вміє рахувати гроші».
«На жаль, ми не отримали інвестиційного буму під час будівництва НСК «Олімпійський» у Києві, — констатує екс–в.о. міністра фінансів Ігор Уманський. — Не отримаємо й туристичного буму — через негативний фон, який ми самі й утворюємо». За словами економіста, розмови про збитковість турніру та очікування провалу потрібно відкласти вбік і налаштовувати збірну, вболівальників на позитив. Якщо збірна України не вийде з групи до «плей–оф», то, окрім економічного розчарування, додасться емоційне несприйняття проекту.
«Внутрішній борг, зовнішній у нас обов’язково будуть, — додає Франков. — Але Євро пройде нормально. Приїдуть люди, вип’ють пива, і ми ніколи не дізнаємось, що могло бути краще, що цих людей могло приїхати утричі більше». Артем Франков навів приклад чемпіонату світу 2010 року в ПАР: там про казуси з харчовими отруєннями, грабунками і рештою неподобств щодо гостей забули вже через кілька днів після початку турніру і зосередилися на футболі.
Велику надію експерти покладають на рекламну кампанію України в закордонних ЗМІ, особливо напередодні, у травні. Вболівальники, які прийматимуть спонтанні рішення приїхати до нас, мають отримати адекватне уявлення про український сервіс і ціни.
«Щоб залучити більше туристів, Польща зараз активно працює з асоціаціями вболівальників тих країн, чиї збірні гратимуть у Польщі, — каже керівник економічного відділу посольства Польщі Павел Гембський. — Україна теж може багато зробити в цьому напрямку».
За словами голови Держагентства з туризму і курортів Олени Шаповалової, в’їзний потік іноземних туристів може зрости на 30—40%.
«Треба розуміти, що чемпіонат — це як весілля, його роблять заради свята, іміджу, емоцій. І якось некоректно, вклавши в нього гроші, ділити шкуру невбитого ведмедя — «а скільки нам подарують, а чи окупиться»?» — каже нардеп із Партії регіонів Олександр Зац, голова підкомітету ВР з питань підготовки і проведення фінальної частини Євро–2012 в Україні.
«Київ на 95% готовий зустрічати Євро, — заявив заступник керівника головного управління КМДА з питань підготовки до Євро–2012 Микола Малюга. — Після Дня Києва перекриють Хрещатик до вулиці Хмельницького — там будуватимуть фан–зону, сцену і ятки з сувенірами».