Дуже часто сперечаються наші політики: яка в Україні національна ідея і чи є вона взагалі? Наш народ останнім iз великих європейських народів виборов державність і незалежність. Виборов, та чи втримає? І чи може існувати держава без справжньої національної ідеї, яка об’єднує свідому верству народу, а несвідому — веде за собою?
Національні пророки є у кожного цивілізованого народу. Згадаймо, що для французів беззаперечним авторитетом є Вольтер, для англійців — Шекспір, для німців — Гете, для росіян — Толстой. Для українців це, безумовно, Тарас Шевченко. Можливо, саме він закодував у своїх творах національну ідею України?
Спробуймо глибше зазирнути у зміст його громадянського епосу — поеми «Кавказ». У ній щоденно злий хижак розбиває серце шляхетного титана Прометея. В України впродовж її історії був не один мучитель: її шматував і червоно–кривавий польський орел, і чорний турецький сокіл, і двоголовий російський птах–горинич. Та, попри страждання, Тарас вказує на нашу позитивну історичну перспективу, нашу надію: «Не вмирає душа наша, не вмирає воля...» Саме і про наше сьогодення говорить пророк і далі: «Кати знущаються над нами, а правда наша п’яна спить».
Після цього поет звертається до всіх, хто бореться: «Борітеся — поборете. Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая».
Так де ж та наша національна ідея? Про що, врешті, веде мову пророк Тарас?
«Не вмирає душа наша, Не вмирає воля...» Тарас промовляє до нас своє пророцтво — це про нашу національну ідею, яка ніколи не вмирає, бо це душа наша і живе слово. Тобто мова та культура і є нашою національною ідеєю. Бо хоч який був щирий заклик до матеріальних та економічних пріоритетів для розвитку країни, він обернеться не добробутом для народу, а лишень збагаченням хижих. Ще один висновок: яким би не було економічне зростання, без культурної самобутності, без виразного національного «я» нам не вдасться виборсатися з внутрішньої руїни, не стати великою нацією.
Усвідомимо ж заповітні слова Тараса Шевченка, усвідомимо ж, що наша мова і духовність — то і є заповідана Кобзарем–пророком національна ідея України.
Володимир ЛИТОВЧЕНКО,
президент Українського фізичного товариства