Так, у Міністерстві фінансів вважають розкішшю помешкання загальною площею понад 120 кв. м і будинки від 250 кв. м. Ці пороги буде встановлено для щорічного стягування податку на нерухомість. Таким чином, замість 20 відсотків податку на доходи фізичних осіб і оподаткування таких предметів розкоші, як коштовності, хутра і дорогі годинники, Мінфін хоче розширити коло платників податку на розкіш за рахунок великих квартир, будинків середнього розміру та об’єму двигуна автомобіля.
Податок на нерухомість, як житлову, так і нежитлову, потягне як 1—2,7% мінімальної зарплати за один кв. м. А податок на розкіш стягуватиметься з житлової нерухомості в розмірі 0,5% «від оціночної вартості житла» за вирахуванням витрат на її оцінку. Експерти переконані: такі зміни багатіїв замислитися не змусять, а от по середньому класу вдарять. Тим паче що новий податок доведеться сплачувати мешканцям не тільки новобудов, а й старих будинків.
«Швидше за все, це не дуже чітке намагання впровадити функціонування нового податкового інструментарію. Виникає підозра, що за такими розмовами про соціальну рівність і справедливість може бути прихований зовсім інший сенс: замість того щоб країна отримувала дохід від податку для заможних громадян, додаткове навантаження припадатиме переважно на середній клас. Адже якщо раніше квартири більше 120 або 200 метрів мали реально багаті люди, то нині така квадратура не є дивиною і розкішшю, — аналізує ситуацію в коментарі «УМ» директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова Василь Юрчишин. — Критерій стягувати податок iз площі неправильний — чому тоді не з об’єму? Адже тричотирикімнатна квартира в «хрущовці» суттєво відрізнятиметься від квартири в новобудовах, де стеля — 5—6метрової висоти. Завжди знайдуться багатіїрозумники, які з легкістю перепишуть показники площі своїх помешкань. У такому випадку слід орієнтуватися на вартісні показники — оцінювати вартість квартири, а не її площу, стягуючи податок з реальної вартості, а не з якихось умовних квадратних метрів».
«Ми живемо у п’ятикімнатній квартирі більше десяти років. Я сама виховую трьох дітей, а ще двоє навчаються в іншому місті. Тільки на квартплату йдуть чималі гроші. За умови введення податку нам узагалі ні на що не вистачатиме. Чому я повинна платити окремий податок за квартиру, на яку сама заробила?» — обурюється у розмові з «УМ» Олена Андрошулік, власниця чималої квартири в панельному будинку в Рівному.
Нагадаємо, законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо введення податку на розкіш» розробив новий міністр фінансів Юрій Колобов. Документ повинен замінити проект, запропонований ще в листопаді минулого року віцепрем’єром, міністром соціальної політики Сергієм Тігіпком.