Представники двох найбільших опозиційних фракцій Київради — «УДАР» Віталія Кличка та БЮТ — заявляють: перший Київський інвестиційний форум, на якому минулого четверга представили більше 140 проектів і який мав стати «платформою діалогу між бізнесом та владою», став, швидше, піар–платформою для кандидата в мери Олександра Попова, ніж реальним «маячком» для іноземців, що у Київ вкладати вигідно.
У коментарі «УМ» заступник голови «УДАР» у міськраді Наталія Новак висловила впевненість: форум навряд чи покращить інвестиційний клімат столиці. Відтак місту не слід чекати залучення значних коштів. «Коли у нас непривабливий інвестиційний клімат і не може бути ні гарантій держави, ні гарантій Києва для інвесторів (місто в боргах, невиконаний бюджет на 2 мільярди 700 мільйонів гривень), всі проекти лишаються казочкою, — зазначає пані Наталія. — Кожен проект повинен мати приблизну кошторисну вартість, а коли навіть місця, де буде зведено деякi проекти, визначені нечітко, то це лише мрії. Якщо ж, наприклад, говорити про пріоритетний «Київ–Сіті», то, як на мене, цей проект і не потребує зовнішнього інвестора, це проект для забудовників, яких у нас вистачає». Наталія Новак вважає, що зiбрання в «Інтерконтиненталi» навіть важко назвати форумом, адже «там були присутні переважно внутрішні інвестори». Враховуючи те, що і Стратегію розвитку Києва, й Інвестиційний форум готували спільно з фондом Ахметова, можна припускати, що форум проводили під «свого інвестора» — того, який візьме наші гроші, які пішли в офшор, потім залучить їх як інвестиції, а прибуток знову піде за кордон, — каже панi Наталя. — Висновок — «Захід був корисним для піару КМДА — киянам продемонстрували «успішність» роботи адміністрації на чолі з Поповим».
Опозиціонер зі столичного БЮТу Олександр Бригинець узагалі переконаний, що це одна з акцій, у ході якої «киян переконували, як вони гарно житимуть, якщо виберуть мером Попова». За словами депутата, доказом того, що Інвестиційний форум був, швидше піаром, а не практично корисним заходом, є те, що на ньому знову заговорили про будівництво метро на Троєщину. «Таке роблять перед кожними виборами мера, — каже Бригинець. — Але в даному випадку, коли все метро працює в одній системі і коли воно, як заявляють, збиткове, уявити собі, що знайдеться інвестор і побудує ще одну гілку, неможливо».
За словами голови Комітету економістів України Андрія Новака, регіональні інвестиційні форуми ніяк не впливають на приплив інвестицій у країну. «Інвестиційний клімат не можна створити окремо в якомусь регіоні, навіть у столиці. Це питання бюджетної, грошово–кредитної, податкової політики держави. Якщо в цих сферах держава працює на деградацію економіки, це бачать аналітики. Вони дають рекомендації інвесторам: працювати в Україні хоч і потенційно прибутково, але ризиковано з точки зору захисту свого бізнесу. Адже політика уряду і Нацбанку непередбачувана. Тому як у цілому в Україні, так і в Києві, працюють переважно інвестиції спекулятивного характеру та інвестиції завоювання ринку. Тоді як інвестицій розвитку, на жаль, практично немає», — зазначив він у коментарі «УМ».